Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը միջուկային փորձարկումների անցկացման հնարավորությունների մասին Թրամփի վարչակազմի քննարկումներն «անմիտ» է անվանել։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դիտարկել է 1992 թվականից հետո առառջին միջուկային պայթյունի իրականացման հնարավորությունը, հայտնել է The Washington Post թերթը՝ հղում անելով մի բարձրաստիճան պաշտոնյայի եւ բանակցություններին ծանոթ երկու նախկին պաշտոնյաների։
Քննարկումների արդյունքում միջուկային փորձարկման որոշում չի ընդունվել, եւ որոշվել է այլ միջոցներ կիրառել ի պատասխան «Ռուսաստանից ու Չինաստանից բխող սպառնալիքների»։
«Հնարավորությունը, որ Թրամփի վարչակազմը կարող է վերսկսել միջուկային պայթուցիկ զենքի փորձարկումները Նեւադայում, որքան անմիտ, նույնքան վտանգավոր է։ Մենք փորձարկումներ չենք անցկացրել 1992 թվականից, մեզ պետք չէ դա հիմա անել»,- ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ։
Նախկին փոխնախագահը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների կողմից նման փորձարկումների վերսկսումը չի բերի Մոսկվային կամ Պեկինին սպառազինությունների վերահսկման նոր համաձայնագրի հարցով բանակցությունների սեղանի մոտ։ «Դա ցնորք է։ Փորձարկումների վերսկսումը ավելի շուտ կդրդի մյուս երկրներին վերականգնել ռազմական առումով նշանակալի միջուկային փորձարկումները եւ կտապալի միջուկային չտարածման ոլորտում մեր նպատակները», այդ թվում՝ Հյուսիսային Կորեայի եւ Իրանի հանդեպ։

Кандидат в президенты от Демократической партии Джо Байден назвал обсуждения администрации Трампа о том, проводить ли испытания ядерного оружия безрассудными.
Администрация президента Дональда Трампа рассматривали возможность проведения первого ядерного взрывы с 1992 года, сообщила газета The Washington Post, сославшись на высокопоставленного чиновника и двух бывших чиновников, знакомых с переговорами.
По итогам обсуждения не было приянто решение о проведении ядерного испытания, и было решено принять другие меры в ответ на «угрозы, исходящие от России и Китая».
«Возможность того, что администрация Трампа может возобновить испытания ядерного взрывного оружия в Неваде, настолько же безрассудна, насколько и опасна. Мы не проводили испытаний с 1992 года; нам не нужно это делать сейчас», - говорится в заявлении Байдена.
Бывший вице-президент заявил, что возможное возобновление таких испытаний Соединенными Штатами не приведет Москву или Пекин к столу переговоров по новому соглашению о контроле над вооружениями. «Это бред. Возобновление испытаний, скорее всего, побудит другие страны возобновить значимые в военном отношении ядерные испытания и подорвет наши цели в области ядерного нераспространения», в том числе в отношении Северной Кореи и Ирана.