Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը հայտարարել է սահմանափակման սանիտարական միջոցառումները հանելու «երկրորդ փուլի» մասին։ Այն, ինչպես եւ պլանավորվում էր, կսկսվի հունիսի 2-ից, հայտնում է RFI-ը։
Ինչպես հայտարարել է կառավարության ղեկավարը, երկրում համաճարակաբանական իրավիճակը, «ավելի շուտ լավն է»։ Այն ավելի լավ է, քան մենք սպասում էինք, նշել է վարչապետը։
Մասնավորապես, Ֆրանսիայում այլեւս չեն մնացել «կարմիր» գոտիներ (ծայրահեղ անբարենպաստ սանիտարական իրավիճակով), այժմ երկիրը բաժանվում է «նարնջագույն» եւ «կանաչ» շրջանների։ Երկրի համարյա ամբողջ տարածքն այսուհետ «կանաչ» գոտում է։ «Նարնջագույն» (միջին բարենպաստ) են ճանաչվել միայն մայրաքաղաքային տարածաշրջանի Իլ դե Ֆրանսի շրջանները, այդ թվում՝ Փարիզը, անդրծովյան Գվիանա եւ Մայոտա շրջանները։
«Կանաչ» (բարենպաստ) շրջաններում արդեն հունիսի 2-ից կբացվեն ռեստորաններն ու սրճարանները, «նարնջագույններում» առայժմ սրճարանում եւ ռեստորանում կարելի կլինի նստել միայն բացօթյա հատվածներում։
Փարիզում հունիսի 2-ից կբացվեն բոլոր այգիներն ու պուրակները՝ երկուսուկես ամիս փակ մնալուց հետո։ Այս մասին քաղաքապետարանը հայտարարել էր դեռեւս մինչեւ վարչապետի ելույթը։
Այնուամենայնիվ, շատ արգելքներ դեռեւս մնում են, նշել է վարչապետը՝ մասնավորապես, պահպանվում է հավաքների սահմանափակումը (10 մարդուց ոչ ավելի)։
Սահմանափակումների չեղարկման հաջորդ՝ երրորդ փուլը, պետք է սկսվի ամռանը: Երրորդ փուլը կսկսվի հունիսի 21-ից:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում համընդհանուր կարանտինը չեղարկել են մայիսի 11-ին՝ հայտարարելով սանիտարական սահմանափակումների չեղարկման առաջին փուլի մասին:
Մասնավորապես, այլեւս պետք չէ լրացնել թղթեր տնից դուրս գալու համար: Բացի այդ, թույլատրվում է հավաքվել: Հավաքույթներին կարող է մասնակցել մինչեւ 10 մարդ: Բացվել են առեւտրային կետերը, բացառությամբ ռեստորանների, թատրոնների, կինոթատրոնների, մարզասրահների եւ թանգարանների: Քաղաքացիներին թույլատրել են նաեւ ուղեւորվել բնակության վայրից մինչեւ 100 կմ հեռավորության վրա:
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված համընդհանուր կարանտին էր սահմանվել մարտի 17-ին: Այն ուժի մեջ է եղել 55 օր:

Премьер-министр Франции Эдуар Филипп объявил о «второй фазе» снятия ограничительных санитарных мер. Она, как и планировалось, начнется со 2 июня, передает RFI.
Как заявил глава правительства, эпидемиологическая ситуация в стране, «скорее, хорошая». Она лучше, чем мы ожидали, отметил премьер-министр.
В частности, во Франции больше не осталось «красных» зон (с крайне неблагоприятной санитарной обстановкой), теперь страна подразделяется на «оранжевые» и «зеленые» департаменты. Почти вся территория страны отныне в «зеленой зоне». «Оранжевыми» («средне-благоприятными») признаны только департаменты столичного региона Иль-де-Франс, включая Париж, а заморские департаменты Гвиана и Майотта.
В «благоприятных» «зеленых» департаментах уже со 2 июня откроются рестораны и кафе (с соблюдением ограничений — в частности, «социальной дистанции»), в «оранжевых» пока посидеть в кафе и ресторанах можно будет только на открытых уличных террасах.
В Париже со 2 июня будут открыты все сады и парки, — после двух с половиной месяцев закрытия. Об этом мэрия города объявила еще до выступления премьер-министра.
Тем не менее, многие запреты остаются, отметил премьер: в частности, сохраняется ограничение на собрания (не более 10 человек).
Следующая, «третья фаза» снятия ограничений должна начаться летом, которое во Франции «официально» начинается 21 июня. Об условиях снятия, которые будут зависеть от дальнейшего «развития» эпидемиологической ситуации, власти объявят незадолго до наступления этой даты.
Напомним, всеобщий карантин во Франции отменили 11 мая, объявив о «первой фазе» снятия санитарных ограничений.
В частности, больше не требовалось заполнять «оправдательную» бумагу для выхода их дома, а выходить разрешили на любое время. Кроме того, позволили собираться компаниями до десяти человек. Открылась большая часть торговых точек, за исключением ресторанов, театров, кинотеатров, спортзалов и большинства музеев. Гражданам также разрешили поездки на расстояние до 100 км от места жительства (для того, чтобы превысить это расстояние требовалась «уважительная» причина).
Всеобщий карантин в связи с эпидемией коронавируса был введен во Франции 17 марта. Он действовал 55 дней.