ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանատունն ուղղել է բողոքի նոտա Պետդեպարտամենտին ոստիկանության կողմից ՌԻԱ Նովոստի-ի թղթակցի նկատմամբ անթույլատրելի վերաբերմունքի կապակցությամբ, հաղորդում է գործակալությունը։
Նախօրեին Մինեապոլիսի ոստիկանությունը փչել է պղպեղ պարունակող սփրեյ ՌԻԱ Նովոստի-ի թղթակից Միխայիլ Տուրգիեւի դեմքին։
Ավելի վաղ նա հաղորդել էր, որ Մինեապոլիսում ոստիկանությունը միտումնավոր կիրառել է արցունքաբեր սփրեյ լրագրողների դեմ՝ VICE հեռուստաալիքի նկարահանող խմբի եւ ՌԻԱ Նովոստի-ի թղթակցի դեմ բողոքի ցույցը ցրելուց հետո։
ՌԴ ԱԳ նախարարությունը գնահատել է դա որպես անհիմն դաժանության դրսեւորում։
Մինեսոտայի նահանգապես Թիմ Ուոլցը ներողություն է խնդրել լրագրողներից, որոնք ենթարկվել են բերման կամ ոստիկանության հարձակման կիրակի գիշերը։

Посольство России в США направило ноту протеста в Госдепартамент в связи с недопустимым обращением полиции с корреспондентом РИА Новости, сообщает агентство.
Накануне полиция Миннеаполиса распылила перцовый спрей в лицо корреспондента РИА Новости Михаила Тургиева.
Ранее он сообщил, что полиция Миннеаполиса целенаправленно применила слезоточивый спрей против журналистов - съемочной группы телеканала VICE и корреспондента РИА Новости уже после разгона акции протеста.
МИД РФ расценил это как как проявление необоснованной жестокости.
Губернатор штата Миннесота Тим Уолц извинился перед журналистами, которые были задержаны или подверглись нападению полиции в ночь на воскресенье.