2019 թվականին Հայաստանում քրեական գործերի գերակշռող մեծամասնությունը բաժին է ընկել կոռուպցիոն սխեմաների բացահայտմանը: Այս մասին հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ իր ղեկավարած գերատեսչության գործունեության մասին հաշվետվությունը ներկայացնելիս պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասը գնահատվում է 105,7 մլրդ դրամ: Ընդ որում՝ մեկ տարում հաջողվել է վերականգնել միայն 12,4 մլրդ դրամ: «Կոռուպցիայի դեմ պարբերական քրեաիրավական պայքարը մնում է Գլխավոր դատախազության ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը: 2019 թվականին կոռուպցիայի վերաբերյալ գործերի քրեական դատավարության դինամիկան շարունակել է բարձր մնալ: Անցյալ տարի կոռուպցիայի վերաբերյալ քննված գործերի քանակը 2018 թվականի համեմատությամբ մեծացել է 26,6 տոկոսով»,- նշեց գլխավոր դատախազը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ կոռուպցիայի վերաբերյալ քրեական գործերի թիվը, որոնք ուղարկվել են դատարան, 2018 թվականի համեմատ մեծացել է մոտ 60 տոկոսով, իսկ դատարան դիմաց մարդկանց թիվը մեծացել է 35 տոկոսով:

В Армении в 2019 году подавляющее большинство уголовных дел пришлось на разоблачение коррупционных схем. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, представляя отчет о деятельности руководимого им ведомства, заявил 1 июня генеральный прокурор Армении Артур Давтян, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, ущерб, нанесенный государству или общинам, оценивается в 105,7 млрд. драмов. Причем за год удалось восстановить лишь в 12,4 млрд. драмов. «Систематическая уголовно-правовая борьба с коррупцией остается одним из стратегических приоритетов Генпрокуратуры. В 2019 году динамика уголовного судопроизводства по делам о коррупции продолжала оставаться высокой. В прошлом году количество рассмотренных дел по коррупции увеличилось на 26,6% в сравнении с 2018 годом», - отметил генпрокурор.
Он также сообщил, что число уголовных дел о коррупции, направленных в суд, увеличилось примерно на 60% в сравнении с 2018 годом, а число людей, подавших в суд, увеличилось на 35%.