Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը չի աջակցի G7-ում Ռուսաստանի վերադարձին: Այս մասին հայտարարել է Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի ներկայացուցիչը, հաղորդում է Reuters-ը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել է, որ մինչեւ սեպտեմբեր կհետաձգի G7-ի գագաթնաժողովը, որը նա հույս ուներ անցկացնել հունիսին, ինչպես նաեւ կընդլայնի հրավիրվածների ցուցակը՝ ներառելով Ավստրալիային, Ռուսաստանին, Հարավային Կորեային եւ Հնդկաստանին:
«Ընդունված է, որ G7-ում ներկայացված երկիրը հրավիրի այլ երկրների: Սակայն մենք չենք ընդունի Ռուսաստանին որպես խմբի անդամ: Ռուսաստանը բացառվել էր խմբից Ղրիմի անեքսիայից հետո՝ 2014 թվականին»,-ասել է Ջոնսոնի ներկայացուցիչը:

The UK government will not support the return of Russia to the G7, Reuters reported referring to a spokesman for UK PM Boris Johnson.
US President Donald Trump said on Saturday that he would postpone the G7 summit, which he hoped to hold in June, until September or later and expand the list of invitees to include Australia, Russia, South Korea, and India.
Johnson's spokesman said the PM would expect details of the US proposal.
“We will look at the detail of what the U.S. is proposing. It is customary for the country that holds the G7 presidency to invite other leaders to participate as guests in the summit,” he told reporters.
“Russia was removed from the G7 group of nations following its (2014) annexation of Crimea and we are yet to see evidence of changed behaviour which would justify its readmittance ... We wouldn’t support it being readmitted as a member of the group.”