Աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանության կապակցությամբ բողոքի ցույցերն ընդգծում են «ոստիկանության բռնությունը գունավոր մարդկանց դեմ եւ պատմական անհավասարությունն առողջության, կրթության եւ աշխատանքի հասանելիության հարցում»: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետը, փոխանցում է Reuters- ը:
Նա նշել է, որ COVID-19 համավարակն «ավերիչ ազդեցություն» ունեցավ աֆրիկյան ծագման մարդկանց եւ էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների վրա Բրազիլիայում, Միացյալ Թագավորությունում, Ֆրանսիայում եւ Միացյալ Նահանգներում՝ կոչ անելով բարելավել թեստերի եւ բժշկական սպասարկման հասանելիությունը ռասայական եւ էթնիկ փոքրամասնությունների համար:
«Այս վիրուսը բացահայտում է էնդեմիկ անհավասարությունը, որը չափազանց երկար ժամանակ անտեսվել է: Միացյալ Նահանգներում Ջորջ Ֆլոյդի սպանության հետեւանքով առաջացած բողոքի ցույցերը ընդգծում են ոչ միայն ոստիկանության բռնությունը գունավոր մարդկանց, այլեւ անհավասարությունն առողջության, կրթության, աշխատանքի եւ էնդեմիկ ռասայական պատկանելիությա նկատմամբ»:
ԱՄՆ-ում առնվազն հինգ ոստիկան հրազենային վնասվածք է ստացել Ֆլոյդին մահվան կապակցությամբ մայիսի 25-ին տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի ժամանակ, հայտնում են ոստիկանությունը եւ լրատվամիջոցները երկուշաբթի՝ ժամեր անց այն բանից հետո, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ կներգրավի զինվորականներին, եթե անկարգությունները շարունակվեն:

Protests in the US following the killing of George Floyd underscore “police violence” against people of color, and historic inequalities in access to health, education, and jobs, Reuters reported referring to the top UK human rights official Michelle Bachelet.
She noted that the COVID-19 pandemic had a “devastating impact” on people of African descent and ethnic minorities in Brazil, the UK, France, and the US, calling for improved access to testing and healthcare for racial and ethnic minorities.
“This virus is exposing endemic inequalities that have too long been ignored. In the United States, protests triggered by the killing of George Floyd are highlighting not only police violence against people of colour, but also inequalities in health, education, employment and endemic racial discrimination,” she said.
At least five police officers in the US received gunshot wounds during violent protests following Floyd's death on May 25, police and media reported Monday, hours after President Donald Trump said he would deploy the military if the unrest continued.