Այն հանգամանքը, որ քաղաքացիները արդեն տեւական ժամանակ չեն հետեւում ցուցումներին, դա արդեն անվստահություն է առողջապահության նախարարին։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 3-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
«Կառավարությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարը ձախողել է, որովհետեւ յուրաքանչյուր միջոցառում անհրաժեշտ էր անել պատեհաժամ։ Սա այն հանգամանքն է, որ 1 կամ 2 օր ուշացումը կարող է լիներ ճակատագրական եւ այդպես էլ եղավ։ Կորոնավիրուսի նկատմամբ անլուրջ վերաբերմունքը տարածվեց ժողովրդի մեջ։ Հույս ունեմ, որ մեր քաղաքացիներն ավելի խոհեմ կգտնվեն քան Կառավարությունը, ով ժամանակին հեգնում էր վիրուսի տարածումը, իսկ հիմա խուճապի մեջ է»,- ասաց պատգամավորը։
Անդրադառնալով Վանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկայի մեծ քանակությամբ աշխատակիցների՝ ավտոբուս մուտք գործելու լուսանկարին եւ քննադատությանը, Թանդիլյանն ասաց. «Իսկ այդ քաղաքում կա՞ն բավականաչափ ավտոբուսներ, տեղյա՞կ է Կառավարությունը։ Այստեղ տեսնում եմ Կառավարության անկարողությունը»։
Թանդիլյանը նշեց, որ համավարակի դեմ պայքարը Կառավարությունն աստիճանաբար պատասխանատվությունը դնում է քաղաքացիների ուսերին. «Ժողովուրդն ականատես է լինում, որ Կառավարությունն արտակարգ դրության պայմաններում ունակ չէ պաշտպանելու իր ժողովրդին եւ աստիճանաբար օտարում է այդ պատասխանատվությունն իրենից։ Մենք պետք է ամբարտավանություն ու մեծամտությունը մի կողմ դնել եւ ներգրավվենք արտերկրից մասնագետներ, որոնք կարող են ասել՝ ինչպես դուրս գալ այս իրավիճակից»։

То, что граждане вот уже долгое время не следуют никаким указаниям, свидетельствует лишь о недоверии к министру здравоохранения. Об этом заявила в беседе с журналистами в парламенте 3 июня депутат от партии «Светлая Армения» Мане Тандилян.
«Правительство провалило процесс борьбы с коронавирусом, потому что каждую меру надо предпринимать вовремя. Это тот случай, когда опоздание даже на 1 или 2 дня может быть судьбоносным, что и произошло. Несерьезное отношение к коронавирусу распространилось и в народе. Надеюсь, что наши граждане окажутся более благоразумными, чем Правительство, которое в свое время иронизировало по части распространения вируса, а сейчас пребывает в панике», - подчеркнула Тандилян.
Комментируя же критику по части фотографии, на которой видно, как в один автобус набивается большое число  сотрудников Ванадзорской швейной фабрики «Глория», депутат отметила։ «А кабмин в курсе того, имеется ли в этом городе достаточное количество автобусов? Тут уже я вижу недееспособность Правительства».
По словам представителя «СА», кабмин постепенно возлагает ответственность по части борьбы с коронавирусом на плечи граждан. «Народ видит, что Правительство в условиях ЧП не может его защитить и постепенно «сбрасывает» с себя эту ответственность. Мы должны оставить в стороне высокомерие и привлечь к работе иностранных специалистов, которые смогут сказать о том, как выйти из этой ситуации», - заключила Тандилян.