Ամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի մահը սարսափելի եւ աններելի է, հայտարարել է Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Այն ինչ տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ում, սարսափելի եւ աններելի է։ Մենք հետեւել ենք կատարվածին էկրաններին։ Իհարկե, բողոքը պետք է անցնի օրինական ձեւով եւ պատշաճ կերպով»,- ասել է Ջոնսոնը՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ում Ջորջ Ֆլոյդի մահը մեկնաբանելու ընդդիմության առաջնորդ Կիրա Սթարմերի խնդրանքին։
Շոտլանդական ազգայնականների ղեկավար Իան Բլեքֆորդը հարցրել է վարչապետին այն մասին, թե ինչ է նա ասել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ կապված Ֆլոյդի մահվան հետ։
«Կարո՞ղ եք արդյոք ասել, որ սեւամորթների կյանքերը կարեւոր են»,- հարցրել է Բլեքֆորդը։
«Իհարկե, սեւամորթների կյանքերը նշանակություն ունեն։ Կա միայն մեկ հստակեցում՝ բողոքները պետք է խաղաղ լինեն»,- պատասխանել է վարչապետը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել 46-ամյա աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի մահվան մասին, ով սպանվել էր ոստիկանի կողմից։ Ոստիկանը ձերբակալվել է եւ Մինեապոլիսում կկանգնի դատարանի առջեւ։ Միջադեպին ներկա մյուս երեք ոստիկանները հեռացվել էին աշխատանքից։ Տեսախցիկը նկարահանել էր այն պահը, երբ սպան չոքել էր Ֆլոյդի վրա եւ խեխդել նրան ծնկով։ Ֆլոյդի սպանությունը բողոքի ցույցեր եւ զանգվածային անկարգություններ է առաջացրել ամբողջ երկրով մեկ տարբեր քաղաքներում։

The death of the American George Floyd is 'inexcusable', The Daily Mail reported referring to the UK Prime Minister Boris Johnson.
"I think what happened in the United States was appalling, it was inexcusable," he said "We all saw it on our screens and I perfectly understand people's right to protest what took place. Though obviously I also believe that protest should take place in a lawful and reasonable way."
"Of course black lives matter," Jonhson noted challenged by SNP Westminster leader Ian Blackford.
The protests in the US came following a video showing African American Floyd's arrest. Floyd was suspected of shopping with fake money at a store.
He was handcuffed and thrown to the ground, after which a police officer pressed him on the asphalt with his knee. Floyd screamed that he couldn’t breathe, but the police officers didn’t pay attention to him. The African American was hospitalized, but doctors failed to save his life.