Այն 79 պատգամավորները, որոնք կողմ են քվեարկել այդ կոնվենցիայի ընդունմանը, եւ նախագահը, ով ստորագրեց դա եւ մասնակից եղավ ազգի թիկունքում արված դավադրությանը, անպայման պետք է հրաժարական տան: Այս մասին այսօր` հունիսի 4-ին, նշեց «Հայկական արժեքների պաշպանության հասարակական նախաձեռնության» համակարգող խորհրդի անդամ Արամ Խանզադյանը, ով մի շարք ակտիվիստների հետ` ձեռքերը շղթայած ԱԺ դարպասին` ի նշան իրենց դժգոհության, բողոքի ակցիա էին իրականացնում Ազգային ժողովի ընդունած Լանզարոտեի կոնվենցիայի դեմ, որը վերաբերվում է երեխաների սեռական դաստիարակությանը:
Վերջինիս խոսքով կոնվենցիան դեմ է Հայաստանի մշակույթին ու ավանդույթներին եւ դրա ընդունումն անընդունելի եւ հակահայկական քայլ է. «Մեր պահանջն այն է, որ Ազգային ժողովի ընդունած Լանզարոտեի կոնվենցիան, որը կրթական միջավայր է բերելու սեռական դաստիարակությունը եւ դրանով փորձ է արվելու մեր երեխաներին` առանց մեզ հարցնելու, առանց մեզ հետ քննարկելու նրանց տալ սեռական դաստիարակություն, չեղարկվի: Ինչպես նստել են այդ ավանակի վրա, այդպես էլ թող իջնեն:
Արտաքին ճնշումների տակ ընդունվեց այդ կոնվենցիան, թե ներքին ճնշումների` մեզ դա չի հետաքրքրում: Մեր պահանջն է անհապաղ չեղարկել դա»,- նշեց ակցիա իրականացնող ակտիվիստը:
Վերջինիս խոսքով կա միջազգային փորձ, որտեղ նմանատիպ կոնվենցիաների ընդունումը հանգեցրել են երեխաների հանդեպ սեռական բռնության դեպքերի ավելացման, ինչը Հայաստանի պարագայում եւս չի բացառվում:

YEREVAN. – The 79 MPs who voted for the adoption of the convention, and the President who signed it and became a participant in the conspiracy behind the nation, must definitely resign. Aram Khanzadyan, a member of the Public Initiative for the Preservation of Armenian Values, stated this Thursday outside the National Assembly (NA) of Armenia where, along with some fellow activists, he is staging a protest against the NA’s passing of the Lanzarote Convention, which refers to the sexual education of children.
According Khanzadyan, this convention is against the culture and traditions of Armenia, and its adoption is an unacceptable and anti-Armenian move. "Our demand is that the National Assembly-adopted Lanzarote Convention—which will bring sex education to the education environment, thus an attempt will be made to give sex education to our children without asking us, without discussing with us—be canceled," the activist added.
According to him, there is an international experience that the adoption of such conventions has led to an increase in sexual violence against children.