ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն դաշնակիցներին կոչ է արել մեծացնել ֆինանսավորումը, որպեսզի հաղթեն «Իսլամական պետությանը», չնայած կորոնավիրուսի պայմաններում բյուջեի կրճատմանը, հայտնում է AFP-ը։
ԱՄՆ-ը եւ Իտալիան նախաձեռնում են 31 երկրների հանդիպում՝ ԻՊ ահաբեկիչների դեմ պայքարի հարցով։ Անցյալ տարի ԱՄՆ գործողությունների արդյունքում սպանվել էր խմբի առաջնորդ Աբու Բաքրա Բաղդադին»,- ասել է Պոմպեոն։ «Մենք պետք է շարունակենք հայտնաբերել ԻԳԻԼ-ի բջիջներն ու ցանցերը եւ կայունացման հարցում օգնություն ցուցաբերենք Իրաքի եւ Սիրիայի ազատագրված շրջաններին։ Համավարակը հսկայական ճնշում է գործադրում մեր բոլոր բյուջեների վրա, սակայն մենք կոչ ենք անում երկրներին իրենց վրա վերցնել մեր նպատակին հասնելու 2020-ի համար ավելի քան 700 մլն դոլարի պարտավորությունը»,- հավելել է նա։
Նրա խոսքերով՝ Միացյալ Նահանգները իրենց վրա են վերցրել Իրանի աջակցության համար 100 մլն դոլար տրամադրելու պարտավորությունը։

Secretary of State Mike Pompeo called on the allies to increase funding to defeat the ISIS, despite a budget cut amid the COVID-19 pandemic, AFP reported.
The US and Italy initiate a meeting of 31 countries to combat ISIS terrorists. The US Special Forces killed ISIS leader Abu Bakr al-Baghdadi in October 2019.
"That said, our fight against ISIS continues, and will for the foreseeable future. We cannot rest," Pompeo said. "We must continue to root out ISIS cells and networks and provide stabilization assistance to liberated areas in Iraq and Syria."
"It's true that the pandemic is putting enormous pressure on all of our budgets, but we urge your nations to pledge toward our goal of more than $700 million for 2020," he said.