Բելառուսի էներգետիկայի նախարարությունը ռուսական կողմի հետ գազի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ կառուցողական երկխոսության հույս է հայտնել, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն՝ վկայակոչելով էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Էներգետիկայի նախարարությունը շարունակում է փոխգործակցել Ռուսաստանի էներգետիկայի եւ նախարարության եւ «Գազպրոմ»-ի հետ՝ բնական գազի մատակարարման հարցերի շուրջ: Հունիսի առաջին օրերին Բելառուսի էներգետիկայի նախարարությունը նամակ է հղել «Գազպրոմ» ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Միլերին, որոնցում նախանշված են երկկողմ օրակարգի հիմնական հարցերը եւ դրանց քննարկմանն ուղղված առաջարկությունները, մասնավորապես՝ 2020-ին գազի մատակարարման պայմանների եւ 2021 թվականի հունվարի 1-ից գազի գնագոյացման մեթոդների վերաբերյալ»,- նշել են մամուլի ծառայությունում:
«Նամակում ընդգծվում է, որ անհամաձայնությունները մատակարարվող բնական գազի արժեքի հարցում, հաշվի առնելով դրա կալորիականությունը, առաջացել են տնտեսվարող սուբյեկտների՝ «Բելտոպգազ»-ի, «Նաֆթան»-ի եւ «Գազպրոմ տրանսգազ Բելառուս»-ի միջեւ»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունում:
Ծագած անհամաձայնությունների կարգավորման համար Բելառուսի էներգետիկայի նախարարությունը նշում է «Գազպրոմ Տրանսգազ Բելառուս»-ին «Բելտոպգազ»-ում բնական գազի փաստացի միջին ամսական վառման ջերմության եւ դրա պիտանելության որոշաման մեթոդաբանության տրամադրման անհրաժեշտությունը՝ Բելառուսի օրենսդրությանը համապատասխան:
«Բելառուսի էներգետիկայի նախարարությունն, իր հերթին, պատրաստ է ապահովել այս մեթոդաբանության օպերատիվ քննումը «Բելտոպգազ»-ում»,- հավելել են էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունում:

Министерство энергетики Беларуси рассчитывает на конструктивный диалог с российской стороной по вопросам сотрудничества в газовой сфере, сообщает БЕЛТА со ссылкой на пресс-службу Минэнерго.
«Минэнерго продолжает взаимодействие по вопросам поставок природного газа с Министерством энергетики России и компанией "Газпром". В первых числах июня Минэнерго Беларуси направило письмо в адрес председателя правления компании "Газпром" Алексея Миллера, в котором обозначены ключевые вопросы двусторонней повестки дня и предложения по их обсуждению, в частности по условиям поставок газа в 2020 году и методике ценообразования на газ с 1 января 2021 года», - отметили в пресс-службе.
«В письме подчеркивается, что разногласия по определению стоимости поставляемого природного газа с учетом его калорийности возникли между субъектами хозяйствования - ГПО "Белтопгаз", ОАО "Нафтан" и ОАО "Газпром трансгаз Беларусь», - проинформировали в пресс-службе.
Для урегулирования возникших разногласий Министерство энергетики Беларуси отмечает необходимость предоставления ОАО "Газпром трансгаз Беларусь" в ГПО "Белтопгаз" методики определения фактической среднемесячной теплоты сгорания природного газа с метрологическим подтверждением ее пригодности в соответствии с законодательством Беларуси.
"Министерство энергетики Беларуси со своей стороны готово обеспечить оперативное рассмотрение данной методики ГПО "Белтопгаз", - добавили в пресс-службе Минэнерго