ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը այսօր՝ հունիսի 8-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից առաջարկություններ է ստացել՝ ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին և ԶՈՒ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունից։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ երեկ տեղի էր ունեցել Արտակ Դավթյանի որդու հարսանիքը՝ արտակարգ դրության պայմաններում, որին մասնակցել են մի քանի տասնյակ մարդիկ: Որպես պաշտոնանկության հիմնական պատճառ նշվում է սա։
Ինչ վերաբերում է ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի պաշտոնանկությանը, դրա մասին մամուլը խոսում էր մեկ շաբաթ, թեեւ 2 օր առաջ նա ԱԺ-ում հերքեց, թե ազատման դիմումէ գրել:

YEREVAN. – Armenia’s President Armen Sarkissian on Monday received proposals from Prime Minister Nikol Pashinyan on the dismissal of Artak Davtyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces, and Eduard Martirosyan, head of the National Security Service (NSS). The press service of the President's Office informed Armenian News-NEWS.am about this.
Earlier, Armenian News-NEWS.am reported that the wedding of Artak Davtyan's son took place Sunday while in a state of emergency—due to the COVID-19 situation in the country, and which was attended by several dozen people; this is noted as the main reason for his dismissal.
As for Eduard Martirosyan being sacked, the press was talking about this for a week ago, although two days ago the NSS chief had denied in the National Assembly that he had written a letter of resignation.