Ուժի մեջ են մտել դեռ կես տարի առաջ հայտարարված ԱՄՆ պատժամիջոցները իրանական IRISL (Islamic Republic of Iran Shipping Lines) տրանսպորտային ընկերության նկատմամբ: Ըստ Վաշինգտոնի՝ այս ընկերությունը մասեր է տեղափոխում, որոնք Իրանին օգնում են զանգվածային ոչնչացման զենք ստեղծել:
«Այժմ Թեհրանի հետ համագործակցող կոմերցիոն եւ բեռնափոխադրման ոլորտի ներկայացուցիչները պետք է հանրապետություն ապրանքներ մատակարարելու այլ մեթոդներ փնտրեն»,- պարզաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ IRISL նավատորմը հարյուրից ավելի նավ ունի:
2018 թվականի նոյեմբերին Վաշինգտոնը խստացրել էր պատժամիջոցները Իրանի դեմ: Սեւ ցուցակում են հայտնվել ավելի քան 700 բանկ, ընկերություններ եւ անհատներ: Սահմանափակվել էր նաեւ իրանական նավթի մատակարարումը համաշխարհային շուկա:

Вступили в силу анонсированные еще полгода назад санкции США в отношении иранской транспортной компании IRISL (Islamic Republic of Iran Shipping Lines). По мнению Вашингтона, данная фирма перевозит детали, помогающие Ирану создавать оружие массового уничтожения.
«Теперь сотрудничающие с Тегераном представители коммерческой и судоходной сферы должны искать другие методы доставки товаров в республику», - пояснил госсекретарь США Майк Помпео. По данным ТАСС,  флот IRISL насчитывает более сотни судов.
В ноябре 2018 года Вашингтон усилил санкции против Ирана. В черный список попали более 700 банков, компаний и физических лиц. Также были ограничены поставки иранской нефти на мировой рынок.