Ուժի մեջ են մտել դեռ կես տարի առաջ հայտարարված ԱՄՆ պատժամիջոցները իրանական IRISL (Islamic Republic of Iran Shipping Lines) տրանսպորտային ընկերության նկատմամբ: Ըստ Վաշինգտոնի՝ այս ընկերությունը մասեր է տեղափոխում, որոնք Իրանին օգնում են զանգվածային ոչնչացման զենք ստեղծել:
«Այժմ Թեհրանի հետ համագործակցող կոմերցիոն եւ բեռնափոխադրման ոլորտի ներկայացուցիչները պետք է հանրապետություն ապրանքներ մատակարարելու այլ մեթոդներ փնտրեն»,- պարզաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ IRISL նավատորմը հարյուրից ավելի նավ ունի:
2018 թվականի նոյեմբերին Վաշինգտոնը խստացրել էր պատժամիջոցները Իրանի դեմ: Սեւ ցուցակում են հայտնվել ավելի քան 700 բանկ, ընկերություններ եւ անհատներ: Սահմանափակվել էր նաեւ իրանական նավթի մատակարարումը համաշխարհային շուկա:

The US sanctions announced half a year against the Iranian shipping company IRISL Group have entered into force. According to Washington, this company is transporting parts that help Iran create weapons of mass destruction.
Now, representatives of the commercial and shipping sectors collaborating with Tehran should look for other options of delivering goods to the republic, said US Secretary of State Mike Pompeo. According to TASS, the IRISL fleet has over a hundred vessels.
In November 2018, Washington tightened sanctions against Iran. Over 700 banks, companies, and individuals have been blacklisted. The supply of Iranian oil to the world market was also limited.