Ընդունված է կարծել, թե աշխարհում, մասնավորապես Հայաստանում տարբեր տեսակի բռնությունների ենթարկվող սեռը իգականն է` կանայք: Դրա ապացույցն է նաեւ բռնության ենթարկվող կանանց իրավունքների պաշտպանությունը ստանձնած հասարակական բազմաթիվ կազմակերպությունները, գործող թեժ գծերը, որոնց միջոցով տղամարդկանց կողմից բռնության ենթարկված կանայք հայտնում են իրենց հետ կատարված դրամատիկ դեպքերի մասին:
Տղամարդիկ եւս պարբերաբար ենթարկվում են բռնությունների: Ճիշտ է`դեպքերի մեծ մասում այդ բռնությունները չեն դրսեւորվում ապտակի, աքացու տեսքով, սակայն բոլորովին այլ տեսք են ունենում, որոնք ոչ պակաս ցավալի են: Տարօրինակ է, սակայն, որ Հայաստանում չկան տղամարդկանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ-ներ, որոնք, ասենք, վիճակագրություն կներկայացնեին, թե նրանց ո՞ր տարիքային խումբն է առավելապես խոցելի` բռնությունների առումով, ի՞նչ տեսակի բռնությունների են ենթարկվում` տնտեսական, հոգեբանական, ֆիզիկական, սեռական եւ այլն, եւ հոգեբանական ու իրավական ինչպիսի՞ աջակցություն է ցուցաբերվում նրանց:
NEWS.am-ի փնտրտուքները` հայտնաբերելու նման ՀԿ-ներ, ապարդյուն անցան: ՀԿ-ների գրանցմամբ զբաղվող ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում գրանցված են միայն տղամարդկանց սեռական առողջության խնդիրներով զբաղվող ՀԿ-ներ: Հայաստանյան ՀԿ-ների տվյալների բազայում նույնպես տղամարդկանց հարցերով զբաղվող ոչ մի ՀԿ չգտանք:
Ինչո՞վ սա բացատրել: NEWS.am-ի հարցումը տղամարդկանց շրջանում վեր հանեց այս հարցի պատասխանը` պատճառը «նորին մեծություն» ազգային մենթալիտետն է:
Պարզվեց` հայ հասարակության մեջ ամոթ է խոսել տղամարդու` կնոջ եւ ընտանիքի այլ անդամների կողմից բռնությունների ենթարկվելու մասին: Այդ մասին խոսելով տղամարդը նվաստանում է հասարակության աչքում, դառնում պատվազուրկ եւ խոցելի:
«Հայաստանում բռնության են ենթարկվում շատ տղամարդիկ, սակայն նրանցից ոչ ոք չի համարձակվում բարձրաձայնել այդ մասին: Եվ եթե Հայաստանում գործի տղամարդկանց նկատմամբ ռնություններով զբաղվող որեւէ ՀԿ, ապա այն, համոզված եմ, անելիք չի ունենա: Ոչ այն պատճառով, որ բռնության դեպքեր չեն արձանագրվում, այլ քանի որ ոչ մի տղամարդու պատիվ չի բերի իր խնդիրներով գնալ-դիմել որեւէ կազմակերպության: Նա կգերադասի իր մեջ պահել իրեն տանջող խնդիրներն ու լուռ տառապել, քան ծամոն դառնալ հասարակության բերանում»,-նշեց հարցված տղամարդկանցից մեկը` 39-ամյա տնտեսագետ Խաչիկ Մամիկոնյանը:
Ի դեպ, որպես բռնության ամենահաճախ կիրառվող դրսեւորում` հարցված տղամարդիկ նշեցին «ֆինանսական եւ տնտեսական բռնությունները»:
«Ես ենթարկվում եմ հոգեբանական ճնշման դստերս կողմից, քանի որ նա ինձ գնել է տալիս ինչ-որ բան, եթե անգամ մոտս գումար չի լինում: Առավոտյան որդիս եւ եղբորս որդին ֆիզիկական բռնություն են կիրառում` քնից հանելով ինձ, իսկ կինս ֆինանսական բռնության է ենթարկում` պարբերաբար գումար ուզելով»,-հայտարարեց հարցման մեկ այլ մասնակից` մասնագիտությամբ պատմաբան 32-ամյա Լեւոն Նազարյանը: Նա նաեւ հավելեց, որ ընտանիքի անդամների կողմից բռնաճնշումներին դիմակայում է` կատարելով նրանց պահանջները:
Ֆիզիկական բռնության ենթրակվելու մասին հարցը տղամարդկանց մոտ դժգոհություն առաջացրեց: Նրանք բոլորը պնդեցին, որ իրենց կանանց կողմից ծեծի կամ այլ խոշտանգումների` ի դեմս գլխին իջեցված թավայի կամ հատակ մաքրող փայտի, չեն ենթարկվել: «Ֆիզիկական բռնության ընդունակ են երեւի թե այն կանայք, ովքեր Նազիկի ուժն ունեն»,-հայտարարեց հարցվածներից մեկը` նկատի ունենալով ծանրամարտիկ Նազիկ Ավդալյանին:
Ի դեպ` NEWS.am-ի հարցումները բացատահայտեցին հայ տղամարդկանց հոգեբանական առանձնահատկություններից մեկը: «Ենթարկվե՞լ եք արդյոք սեռական բռնության» հարցը լսելուն պես նրանց դեմքից չքացավ նախորդ հարցերից առաջացած մռայլությունն` իր տեղը զիջելով զվարթությանն ու պայծառությանը: Պարզվեց` նրանք թեեւ չէին ենթարկվել սեռական բռնության, սակայն բոլորն անխտիր դեմ չէին լինի, եթե իրենց նկատմամբ նման փորձ արվեր: «Ուր էր, թե ենթարկվեի….»,-բաղձալից տոնով հառաչեց հարցվածներց մեկը: Մասնագետները նմանատիպ խոստովանություններին տալիս են հետեւյալ ախտորոշումը` սեռաքաղց:

Принято считать, что в Армении, как и во всем мире, разного рода насилие применяется в основном к женскому полу. Доказательством этому также служит существование множества общественных организаций по защите прав женщин, действующих «горячие линий» и так далее.
Однако мужчины тоже подвергаются насилию. Оно, зачастую, не носит форму пощечины или пинка, но проявляется в совсем иных формах, не менее болезненных. Но в Армении нет общественных организаций, занимающихся защитой прав мужчин, которые, например, представили бы статистику о том, какая возрастная группа сильного пола более уязвима в плане насилия, какого именно насилия, какой вид насилия (экономическое, психологическое, физическое, сексуальное) чаще всего применяется по отношению к ним и так далее.
Поиски Новости Армении – NEWS.am в этом направлении прошли безрезультатно. В агентстве государственного реестра юридических лиц Министерства юстиции Армении, которое занимается регистрацией общественных организаций, не было ни одной, занятой защитой прав мужчин. Наиболее близкими к этой тематике оказались несколько общественных организаций, которые занимаются сексуальными проблемами мужчин.
Чем это объяснить? Опрос Новости Армении – NEWS.am среди мужчин выявил ответ на этот вопрос: причина – «его величество» национальный менталитет.
Оказалось, что в армянском обществе стыдно говорить о том, что мужчина подвергся насилию со стороны, к примеру, жены, или детей. Говоря об этом, мужчина унижается в глазах общества, становится обесчещенным и ранимым. «В Армении насилию подвергаются и мужчины, но никто не осмеливается говорить об этом вслух. Если в Армении откроется общественная организация по проблемам мужчин, то, я уверен, ей нечем будет заняться. Не потому, что насилия в отношении сильного пола нет, а потому, что ни один мужчина себе не позволит обратиться в какую-либо общественную организацию. Он предпочтет держать все это в себе и молча страдать, чем превратиться в предмет насмешек окружающих», - отметил один из опрошенных, 39-летний Хачик Мамиконян.
Кстати, в качестве самого часто применяемого насилия опрошенные армянские мужчины почему-то отметили финансовое и экономическое насилие. «Я подвергаюсь психологическому давлению со стороны дочери, так как она заставляет меня покупать ей вещи даже тогда, когда у меня с собой не бывает достаточного количества денег. Утром сын и племянник подвергают меня физическому насилию, заставляя просыпаться, а потом настает очередь жены, которая «насилует меня финансово». Когда я от нее чего-то хочу, она периодически напоминает, что я должен за это заплатить», - заявил 32-летний историк Левон Назарян, добавив, что для того, чтобы смягчить эту атмосферу «группового семейного насилия», он вынужден удовлетворять все требования.
Вопрос о физическом насилии не понравился ни одному из опрошенных. Все как один заявили, что не подвергались этому виду насилия – жены их не избивали, даже в виде летящей в голову сковороды или сокрушительного удара шваброй в челюсть. «Наверно, применять физическое насилие могут себе позволить  лишь женщины, которые обладают силой Назик», - в шутку отметил один из опрошенных, имея ввиду чемпионку мира по тяжелой атлетике Назик Авдалян.
Новости Армении – NEWS.am в ходе своих опросов неожиданно наткнулось на одну из психологических особенностей мужчин: все опрошенные, услышав вопрос о сексуальном насилии, сразу менялись в лице, сменяя хмурое доселе выражение лица странной загадочной улыбкой. Выяснилось, что против такого насилия никто, мягко говоря, не против. «Эх, где мне такое счастье найти...», - с явной мечтой в глазах отметил один из них.