Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի հիմնական արտաքին տնտեսական գործընկերը: Այս մասին առցանց մամուլի ասուլիսում հունիսի 11-ին հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Նրա խոսքերով՝ Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության ընդհանուր մասնաբաժնի 27%-ը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին, իսկ ուղղակի ներդրումների ընդհանուր ծավալի մասնաբաժինը 51% է։ «Բացի այդ, Հայաստան արտաքին տրանսֆերների 61%-ը գալիս է Ռուսաստանից:
Փոխգործակցության կարեւոր գործոն է մնում նաեւ ռուսական կապիտալ ունեցող ընկերությունների գործունեությունը, որոնք Հայաստանի խոշոր հարկատուների թվում են»,- հավելեց նա: Դեսպանը նշեց նաեւ կրթության ոլորտում համագործակցության կարեւորությունը՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանը տարեկան հատկացնում է 200 քվոտա, որից կարող են օգտվել Հայաստանից դիմորդները:

Россия остается главным внешнеэкономическим партнером Армении. Об этом на онлайн-пресс-конференции 11 июня заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин. По его словам, 27% от общей доли внешнеторгового оборота Армении приходится на Россию, а доля от общего объема прямых инвестиций - 51%. «Кроме того, 61% внешних трансфертов в Армению поступает т из России.
Важными фактором взаимодействия остается также деятельность компаний с российским капиталом, которые входят в число крупнейших налогоплательщиков Армении»,- добавил он. Посол отметил также важность сотрудничества в сфере образования, напомнив, что Россия ежегодно выделяет 200 квот, которыми могут воспользоваться абитуриенты из Армении.