Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի հիմնական արտաքին տնտեսական գործընկերը: Այս մասին առցանց մամուլի ասուլիսում հունիսի 11-ին հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Նրա խոսքերով՝ Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության ընդհանուր մասնաբաժնի 27%-ը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին, իսկ ուղղակի ներդրումների ընդհանուր ծավալի մասնաբաժինը 51% է։ «Բացի այդ, Հայաստան արտաքին տրանսֆերների 61%-ը գալիս է Ռուսաստանից:
Փոխգործակցության կարեւոր գործոն է մնում նաեւ ռուսական կապիտալ ունեցող ընկերությունների գործունեությունը, որոնք Հայաստանի խոշոր հարկատուների թվում են»,- հավելեց նա: Դեսպանը նշեց նաեւ կրթության ոլորտում համագործակցության կարեւորությունը՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանը տարեկան հատկացնում է 200 քվոտա, որից կարող են օգտվել Հայաստանից դիմորդները:

Russia remains Armenia’s main foreign economic partner. This is what Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Russia Sergey Kopirkin declared during an online press conference today, adding that Russia has 27% share of the total portion of Armenia’s foreign trade turnover and 51% share of the total amount of direct investments.
“In addition, 61% of foreign money transfers come from Russia. The activities of companies with Russian capital also remain a major factor for cooperation, and those companies are among Armenia’s large taxpayers,” he added. The ambassador also stated the importance of cooperation in the education sector and reminded that Russia allocates 200 quotas a year that Armenia’s applicants can benefit from.