Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այսօր՝ հունիսի 11-ին, հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում խմելու ջրի խնդրին: Այս ամսին հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը և շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները:
Արայիկ Հարությունյանը մատնանշել է մասնագետների մտահոգությունները, որ հանրապետությունում այս տարի արձանագրվել են նորմայից շատ ցածր տեղումներ, ինչի հետևանքով մեծ է ռիսկը, որ բազմաթիվ բնակավայրերում ամառային շոգ ամիսներին խմելու ջրի խնդիր է առաջանալու: Քննարկվել են այլընտրանքային տարբեր միջոցներ բնակչությանը խմելու ջրով ապահովելու համար:
Ըստ հաղորդագրության ՝ ԱՀ նախագահը հանձնարարել է կառավարությանը՝ ներկայացնել այդ ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքների բոլոր ծախսային միջոցները: Անդրադարձ է եղել նաև ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման աշխատանքների ակտիվացման, սոցիալական տարբեր խմբերի համար բնակարանաշինության, կապիտալ շինարարության և այլ ծրագրերի:

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание, посвященное проблеме питьевой воды в республике. В совещании приняли участие министр регионального управления и развития Жирайр Мирзоян, директор государственной службы по чрезвычайным ситуациям Карен Саркисян, мэр Степанакерта Давид Саркисян, руководители райадминистраций.
Араик Арутюнян обратил внимание присутствующих на беспокойство специалистов о том, что в этом году в республике количество осадков было ниже нормы, в результате чего во многих населенных пунктах вырос риск возникновения проблемы питьевой воды в жаркие летние месяцы.
В ходе совещания были обсуждены альтернативные возможности обеспечения населения питьевой водой. Президент республики поручил правительству представить расходы по предстоящим работам в этом направлении. В ходе совещания были обсуждены также программы работ по покрытию плитами межреспубликанских дорог, жилищного строительства для разных социальных групп, капитального строительства и другие.