«Մարտական պատրաստության վիճակը, առկա խնդրահարույց հարցերն ու լուծման ուղիները» թեմայով, ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի ղեկավարությամբ, հունիսի 12-ին անց է կացվել ՊԲ-ի ռազմական խորհրդի հերթական հեռավար նիստը, որին մասնակցում էին բանակի հրամանատարի տեղակալները, շտաբի բաժինների և ծառայությունների պետերը, միավորումների և զորամասերի հրամանատարներն ու համապատասխան ոլորտի պատասխանատու զինվորական պաշտոնյաներ:
Ռազմական խորհրդի հեռավար նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ուսումնանյութական բազայի վիճակին, համազորային ու հրետանային զորամասերի պատրաստության հարցերին, սպաների, ենթասպաների և պայմանագրային զինծառայողների պատրաստության կազմակերպմանը, գնահատման առանձնահատկություններին, ոլորտում ներդրված մարտավարական ու տեխնիկական նորամուծությունների արդյունավետության բարձրացմանն ու առհասարակ այն բոլոր խնդիրներին, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են զորքերի մարտական պատրաստությանը:
Ամփոփելով ելույթները, քննարկումներն ու հնչած առաջարկությունները, ՊԲ-ի հրամանատարը մասնակիցներին հանձնարարել է խորհրդի որոշման դրույթները ընդունել ի գիտություն և դրանցով առաջնորդվել հետագա ծառայության ընթացքում:

Commander of the Defense Army of the Ministry of Defense of Artsakh (Nagorno-Karabakh), Major General Jalal Harutyunyan today chaired a regular remote session of the Military Council of the Defense Army. The session was devoted to the state of combat readiness, the problems and paths to solution and was held with deputy army commanders, the heads of divisions and services of the Staff, commanders of military formations and units and military officials.
During the remote session, the participants touched upon the condition of the base of learning materials; the readiness of military units; the organizing of readiness of officers, subalterns and contractual servicemen; the peculiarities of evaluation; the increase of effectiveness of the tactical and technical innovations introduced in the sector and all the issues that are related to the combat readiness of troops in this or that way.
Summing up the session, the Defense Army’s commander assigned the participants of the session to take note of the provisions of the Council’s decision and be guided by those provisions during service.