«Մարտական պատրաստության վիճակը, առկա խնդրահարույց հարցերն ու լուծման ուղիները» թեմայով, ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի ղեկավարությամբ, հունիսի 12-ին անց է կացվել ՊԲ-ի ռազմական խորհրդի հերթական հեռավար նիստը, որին մասնակցում էին բանակի հրամանատարի տեղակալները, շտաբի բաժինների և ծառայությունների պետերը, միավորումների և զորամասերի հրամանատարներն ու համապատասխան ոլորտի պատասխանատու զինվորական պաշտոնյաներ:
Ռազմական խորհրդի հեռավար նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ուսումնանյութական բազայի վիճակին, համազորային ու հրետանային զորամասերի պատրաստության հարցերին, սպաների, ենթասպաների և պայմանագրային զինծառայողների պատրաստության կազմակերպմանը, գնահատման առանձնահատկություններին, ոլորտում ներդրված մարտավարական ու տեխնիկական նորամուծությունների արդյունավետության բարձրացմանն ու առհասարակ այն բոլոր խնդիրներին, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են զորքերի մարտական պատրաստությանը:
Ամփոփելով ելույթները, քննարկումներն ու հնչած առաջարկությունները, ՊԲ-ի հրամանատարը մասնակիցներին հանձնարարել է խորհրդի որոշման դրույթները ընդունել ի գիտություն և դրանցով առաջնորդվել հետագա ծառայության ընթացքում:

Под руководством министра обороны, командующего Армией обороны Арцаха, генерал-майора Джалала Арутюняна 12 июня состоялось очередное дистанционное заседание Военного совета АО по теме «Состояние боеготовности, существующие спорные вопросы и пути их решения».
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны Арцаха, в заседании приняли участие заместители командующего армией, начальники отделов и служб штаба, командиры объединений и воинских частей и ответственные военные должностные лица соответствующей сферы.
В ходе дистанционного заседания Военного совета были затронуты вопросы, касающиеся состояния учебно-материальной базы, подготовки общевойсковых и артиллерийских частей, организации подготовки офицеров, прапорщиков и военнослужащих-контрактников, повышения эффективности тактических и технических инноваций и другие.
Подводя итоги выступлений, обсуждений и озвученных предложений, командующий АО поручил участникам принять к сведению положения решения совета и руководствоваться ими в ходе дальнейшей службы.