Լոնդոնում բողոքի ցույցի ժամանակ ցուցարարների եւ ոստիկանների միջեւ տեղի է ունեցել բախում, որի ժամանակ ցուցարարները իրավապահների վրա շշեր են նետել, հայտնում է BBC News-ը։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ չնայած բոլոր նախազգուշացումներին՝ բրիտանական մայրաքաղաքի կենտրոնում հավաքվել են ցուցարարներ։ Նրանք հայտարարել են, որ հուշարձանները պաշտպանում են հակառասիստական շարժման ակտիվիստներից։
Նշվում է, որ ցույցին մասնակցել են «աջ» շարժման ներկայացուցիչներ՝ հայտարարելով, որ ժամանել են Լոնդոն, որպեսզի պաշտպանեն բրիտանական պատմության խորհրդանիշները։
Հավաքվածների մեջ է եղել նաեւ ուլտրաաջ Britain First խմբի առաջնորդ Փոլ Հոլդինգը, ով նախկինում մեղադրվել է ահաբեկչական բնույթի հանցագործություն կատարելու մեջ։ Նա հայտարարել է, թե եկել է պաշտպանելու հուշարձանները։
Հիշեցնենք, որ նախկինում հակառասիստական ցույցերի ժամանակ վանդալիզմի ակտ էր տեղի ունեցել Ուինսթոն Չերչիլի հուշարձանի հանդեպ։ Անհայտ չարագործները հուշարձանի վրա գրել էին․ «եղել է ռասիստ»։
Քաղաքի իշխանությունները ստիպված են եղել շրջափակել հուշարձանը։ նախատեսվում է նաեւ այն տեղափոխել թանգարան՝ հավանական սպառնալիքից պաշտպանելու համար։

Clashes occurred during a protest rally in London as protesters threw bottles at police, The BBC reported.
According to it, despite all the warnings, thousands of demonstrators gathered in downtown London claiming they were protecting statues from anti-racism activists.
Various groups in the country, including some far-right activists, said they had come to London to protect symbols of British history.
Speaking before the clashes, the leader of the far-right group Britain First, Paul Golding - earlier accused of committing a terrorist crime - said they had turned out to "guard our monuments".
The statue of Winston Churchill was boxed up to protect it from potential damage after protesters painted "was a racist" on it last weekend.