Լոնդոնում բողոքի ցույցի ժամանակ ցուցարարների եւ ոստիկանների միջեւ տեղի է ունեցել բախում, որի ժամանակ ցուցարարները իրավապահների վրա շշեր են նետել, հայտնում է BBC News-ը։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ չնայած բոլոր նախազգուշացումներին՝ բրիտանական մայրաքաղաքի կենտրոնում հավաքվել են ցուցարարներ։ Նրանք հայտարարել են, որ հուշարձանները պաշտպանում են հակառասիստական շարժման ակտիվիստներից։
Նշվում է, որ ցույցին մասնակցել են «աջ» շարժման ներկայացուցիչներ՝ հայտարարելով, որ ժամանել են Լոնդոն, որպեսզի պաշտպանեն բրիտանական պատմության խորհրդանիշները։
Հավաքվածների մեջ է եղել նաեւ ուլտրաաջ Britain First խմբի առաջնորդ Փոլ Հոլդինգը, ով նախկինում մեղադրվել է ահաբեկչական բնույթի հանցագործություն կատարելու մեջ։ Նա հայտարարել է, թե եկել է պաշտպանելու հուշարձանները։
Հիշեցնենք, որ նախկինում հակառասիստական ցույցերի ժամանակ վանդալիզմի ակտ էր տեղի ունեցել Ուինսթոն Չերչիլի հուշարձանի հանդեպ։ Անհայտ չարագործները հուշարձանի վրա գրել էին․ «եղել է ռասիստ»։
Քաղաքի իշխանությունները ստիպված են եղել շրջափակել հուշարձանը։ նախատեսվում է նաեւ այն տեղափոխել թանգարան՝ հավանական սպառնալիքից պաշտպանելու համար։

Во время акции протеста в Лондоне между демонстрантами и полицией произошло столкновение, во время которого протестующие забросали представителей правопорядка бутылками, сообщает BBC News.
Телеканал отмечает, что несмотря на все предупреждения в центре британской столицы собрались тысячи демонстрантов. Они заявляли, что защищают памятники от активистов антирасистских движений.
Отмечается, что в демонстрации участвовали представители «правого» движения, заявившие, что прибыли в Лондон, чтобы защищать символы британской истории.
Среди собравшихся был также лидер ультраправой группы Britain First Пол Голдинг, ранее обвиненный в совершении преступления террористического характера, который заявил, что они пришли, чтобы охранять памятники.
Напомним, что ранее во время антирасистских протестов был совершен акт вандализма в отношении памятника Уинстону Черчиллю. Неизвестные злоумышленники сделали на памятнике надись «был расистом».
Властям города пришлось оцепить памятник. Планируется также перенести ей в музей, чтобы защитить от потенциальной угрозы.