Մայիսի 7 –ին հայտնի է դարձել, որ Ալ Քաիդայի եմենցի գաղափարախոս Անվար ալ Ավլակիին ոչնչացնելու ԱՄՆ իշխանությունների փորձերն անհաջող են եղել: Անվար ալ Ավլակիին ներկայումս համարում են աշխարհի գլխավոր ահաբեկիչը, հողորդում է «Վզգլյադ» պարբերականը:
Ինչպես CBS –ին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության աղբյուրը, Եմենում ավիահարվածի թիրախը եղել է հենց Ավլակին, ով այդ  պահին այնտեղ չի գտնվել: Փոխարենը սպանվել են Ալ Քաիդայի տեղական կառույցի երկու ղեկավարներ:
Միջազգային ահաբեկչական Ալ Քաիդա կազմակերպության եմենյան կառույցը, որը հայտնի է նաեւ «Ալ Քաիդան Արաբական թերակղզում» անվանումով, համարվում է ամենակտիվ խմբավորումներից:
Անվար ալ Ավլակին, ով ծնվել եւ մեծացել է ԱՄՆ-ում Եմենից տեղափոխվածների ընտանիքում, Կոլորադոյի համալսարանում ուսանելու տարիներին տարվել է արմատական իսլամի գաղափարախոսությամբ:  ԿՀՎ ցուցակում նա ընդգրկված է այն անձանց շարքում, որոնք  առանձնահատուկ ահաբեկչական սպառնալիք են ներկայացնում եւ ենթակա են անհապաղ ոչնչացման:

7 мая стало известно о предпринятой несколько дней назад попытке властей США уничтожить йеменского идеолога «Аль-Каиды на Аравийском полуострове» Анвара аль-Авлаки, которого теперь называют главным террористом мира. Операция не увенчалась успехом, передает газета «ВЗГЛЯД».
Как сообщил источник CBS в госструктурах США, целью авиаудара в Йемене, в результате которого погибли два руководителя местного отделения «Аль-Каиды», был именно Авлаки, которого на этот раз там не оказалось.
Напомним, 5 мая власти США заявили об уничтожении в расположенной на юге страны провинции Шабва братьев Мусаида и Абдуллы Мубараков, передвигавшихся на автомобиле. «Мы надеялись, что он был там», – признался источник.
Йеменская ячейка международной террористической организации «Аль-Каида», также известная как «Аль-Каида на Аравийском полуострове», является одной из самых активных группировок в регионе и мире.
Анвар аль-Авлаки, родившийся и выросший в США в семье выходца из Йемена, увлекся радикальным исламизмом во время учебы в университете Колорадо. Он включен ЦРУ в список лиц, которые подлежат немедленной ликвидации, так как представляют собой особую террористическую угрозу.