ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հարցազրույցը NEWS.am հայկական լրատվական գործակալությանը
- Պարոն դեսպան, համավարակի պատճառով դաշտային աշխատանքներն ու մոնիտորինգները դադարեցվել են: Արդյոք սա դադար է նշանակում Ձեր գրասենյակի աշխատանքում, թե՞ աշխատանքն այլ ձեւաչափով է շարունակվում, ասենք՝ կողմերի հետ առցանց հաղորդակցության ձեւով: Ի՞նչ աշխատանք են տանում ձեր դաշտային օգնականները տեղերում:
Ինչպես դուք հավանաբար հիշում եք, ԵԱՀԿ նախագահության, Մինսկի խմբի համանախագահների եւ կողմերի հետ խորհրդակցություններից հետո մարտի 18-ին ես հայտարարեցի, որ իմ գրասենյակը ժամանակավորապես դադարեցնում է մոնիտորինգային գործունեությունը: Դա հետեւեց տարածաշրջանում միջազգային սահմանների փակմանը եւ սահմանափակումների ներդրում զորամասեր այցելությունների համար սահմանափակումների ներդրմանը: Բացի այդ, գրասենյակը խստորեն եւ առանց բացառության հետեւում էր իշխանությունների ընդունած բոլոր միջոցներին: Այդ պատճառով ես եւ իմ աշխատակազմը դադարեցրեցինք նաեւ բոլոր անձնական հանդիպումները մեր կոնտակտային անձանց հետ: Բացի մոնիտորինգային միջոցառումներից եւ անձնական հանդիպումներից՝ իմ գրասենյակի աշխատանքը շարունակվում է: Ինչպես շատ այլ կազմակերպություններ այս իրավիճակում, մենք եւս ապավինում ենք վիդեոկոնֆերանսներին եւ այլ տեխնիկական միջոցներին՝ հաղորդակցության գծերը բաց պահելու համար: Մենք շարունակում ենք հետեւել իրավիճակին տեղում՝ կապեր պահպանելով մեր զրուցակիցների հետ եւ տեղեկացնելով ԵԱՀԿ նախագահությանը եւ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին: Պլանավորում եմ իրավիճակը թույլ տալուն պես ամբողջովին վերսկսել մեր գործունեությունը: Մինչդեռ, գրասենյակը եւս այս ժամանակն օգտագործում է ներքին գործընթացների ուժեղացման համար:
Ինչպես հասկանում եք, այս պահին ես չեմ կարող այցելել այն վայրեր, որոնց վրա տարածվում է իմ մանդատը: Սակայն  ես անընդհատ հեռախոսային կապ եմ պահպանում բարձրագույն ռազմական եւ քաղաքացիական մակարդակներում իշխանությունների հետ: Ես նաեւ մասնակցում եմ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից պարբերաբար անցկացվող հեռախոսային կոնֆերանսներին: Կարող եմ ասել, որ չնայած այս սահմանափակումներին, վերջին ամիսներին ես բավականին զբաղված եմ եղել:
Արդյո՞ք կլրացվեն չանցացված մոնիտորինգները լայնածավալ դաշտային աշխատանքներին վերադառնալուց հետո:
Իմ գրասենյակը պատրաստ է վերսկսել լայնածավալ մոնիտորինգային գործունեությունն այն պահից, երբ հանգամանքները դա թույլ կտան դա անել: Ներկայումս, ըստ կողմերի, հարաբերական լռություն է, որը, այնուամենայնիվ, երբեմն խախտվում է կրակոցների եւ դիվերսիաների փորձերի միջոցով:
Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք կողմերը բավականաչափ հետեւել են համավարակի ժամանակ գործողություններից ձեռնպահ մնալու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին:
Կողմերը մանրամասն մեկնաբանել են այս հարցը: Ես ավելացնելու բան չունեմ, բացի այն, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին միացել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը եւ Մինսկի խմբի համանախագահները:
Ի՞նչ կասեք ձեր գրասենյակի հնարավորությունների ընդլայնման մասին:
Հիշեցնեմ, որ 2016-ին Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովներին իմ գրասենյակի ընդլայնման գաղափարը սկզբունքորեն ընդունվել է: Ընդլայնման հետ կապված գործնական կողմերը դեռ պետք է համաձայնեցվեն:
Չնայած որոշակի հանդարտությանը՝ միջադեպերի հետաքննության հարցը չի կորցնում իր արդիականությունը: Արդյո՞ք կողմերն առաջընթաց են գրանցում այս հարցում: Արդյո՞ք միջադեպերի դեպքում կողմերը տեղեկացնում են ԵԱՀԿ-ին տեղի ունեցածի մասին:
Ամեն անգամ, երբ միջադեպ է տեղի ունենում, ես կապվում եմ կողմերի հետ եւ տեղեկացնում եմ ԵԱՀԿ նախագահությանը եւ Մինսկի խմբի համանախագահներին: Կարեւոր է հիշել, որ ես հետաքննություն անցկացնելու մանդատ չունեմ:
Անցյալ տարի մի փոքրիկ քայլ արվեց. Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխանակվեցին լրագրողների խմբերով, որոնք ծանուցողական այցեր կատարեցին երկրներ: Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում այդ նախաձեռնությունը:
Վստահության ձեւավորմանն ուղղված միջոցառումներին աջակցելն իմ մանդատի կարեւոր մասն է: Հուսով եմ, որ մարդկանց միջեւ շփումները կօգնեն վստահություն հաստատել եւ վերականգնել հարաբերությունները: Ես շարունակում եմ կողմ լինել, որպեսզի օգնություն ցուցաբերվի հետագա վստահության ամրապնդման միջոցառումների մշակմանը եւ այն ժամանակ, երբ COVID-19-ի հետ կապված իրավիճակը թույլ կտա դա անել:
Հաշվի առնելով ձեր հսկայական փորձը եւ այս հակամարտության առանձնահատկությունների իմացությունը՝ ի՞նչ միջոցներ կարող եք նշել՝ որպես վստահության մթնոլորտ ստեղծելու քայլեր:
Ես կարող եմ կողմերին քաջալերել եւ օժանդակել վստահության միջոցների մշակման գործում, միայն երբ նրանք համաձայն են դրան: Ես կապի մեջ եմ ԵԱՀԿ նախագահության եւ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ վստահության ամրապնդմանն ուղղված կոնկրետ միջոցառումների մշակմանն աջակցություն ցուցաբերելու համար: Այդպիսի բազմաթիվ միջոցառումներ կարող են լինել տարբեր ոլորտներում, օրինակ՝ ռազմական, սոցիալական, հումանիտար կամ տնտեսական ոլորտներում:

Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk's interview to Armenian News - NEWS.am.
Due to the pandemic, field work and monitoring have been stopped. Does this mean a pause in the work of your Office, or does work continue in a different format? Say, in the form of online communication with the parties? What kind of work are your field assistants doing locally?
As you may remember, after consultations with the OSCE Chairmanship, the Minsk Group Co-Chairs and the sides, I announced on 18 March that my Office was temporarily suspending monitoring activities. This followed the closure of international borders in the region and the introduction of movement restrictions for visitors to military units. In addition, the Office was strictly observing all of the measures introduced by the authorities without exception. For this reason, my staff and I have also suspended all face-to-face meetings with our interlocutors.
Apart from the monitoring activities and face-to-face meetings, the work of my Office continues. Like many other organisations in this situation, we rely on video conferences and other technical means to keep communication lines open. We continue to follow the situation on the ground, maintaining contact with interlocutors and reporting to the OSCE Chairmanship and the Minsk Group Co-Chairs, as well as to OSCE participating States. I am planning for the resumption of our activities in full as soon as the situation allows. Meanwhile, the Office is also using the time to strengthen internal processes.
As you can appreciate, it is not possible for me at the moment to pay visits to the locations covered by my mandate. However, I maintain constant telephone contact with the authorities at the highest military and civilian levels. I also participate in telephone conferences convened regularly by the Minsk Group Co-Chairs. I can say that in spite of these constraints, I have continued to be busy these past few months!
After returning to the full-scale field work, will your Office catch up on any monitoring that should have taken place but did not because of the lockdown?
My Office is prepared to resume full scale monitoring activates swiftly as soon as circumstances allow.
At present, according to the parties, the relative lull, however, is sometimes broken by skirmishes and attempts at sabotage. Do you think the parties have sufficiently heeded the call of the UN Secretary General to refrain from actions during the pandemic?
The parties have commented extensively on this issue. I don’t have anything further to add except to note that the appeal of the UN Secretary General was echoed by the OSCE Secretary General and the Minsk Group Co-Chairs.
What about expanding your Office?
To recall, at the summits in Vienna and St Petersburg in 2016, an idea of expanding my Office was accepted in principle. The modalities related to this expansion still need to be agreed upon.
Despite some lull, the issue of incident investigation does not lose its relevance. Are the parties moving forward on this issue? In the event of an incident, do the parties inform the OSCE about the incident?
Whenever there is an incident, I am in contact with the sides and inform the OSCE Chairmanship and the Minsk Group Co-Chairs. It is important to remember that I do not have the mandate to conduct investigations.
Last year, a small step was taken - Armenia and Azerbaijan exchanged groups of journalists who visited countries on study tours. How do you assess this initiative?
Support for confidence-building measures is an important part of my mandate. I hope that people-to-people contacts can help to build trust and repair relations. I remain committed to assist in developing further confidence-building measures upon the request of the sides and when the situation related to COVID-19 will allow for it.
Given your tremendous experience and knowledge of the specifics of this conflict, what measures could you mark as steps to establish an atmosphere of trust?
I can only encourage and assist the sides in developing confidence-building measures when they agree to do so. I remain in touch with the OSCE Chairmanship and the Minsk Group Co-Chairs to offer support for the development of specific confidence-building measures. There can be many kinds of these measures in different spheres, for example military, people-to-people, humanitarian, or economic.