Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում՝ նախագահությամբ Ռոբերտ Պապոյանի, հետաձգվեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի կալանքի միջնորդության քննությունը։
«Պաշտպաններս նոր ենք ներգրավվել քրեական գործին՝ խնդրել ենք ժամանակ, որպեսզի ծանոթանանք գործի նյութերին։ Վաղը՝ 16։30-ին կշարունակվի դատական նիստը։ Վաղվա նիստից հետո, ըստ իրավիճակի էլ կպատասխանենք ձեր հարցերին»,- ասաց փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Նշենք, որ նիստի ավարտից հետո Գագիկ Ծառուկյանը դուրս եկավ դատարանից, չպատասխանելով լրագրողների հարցերին, հեռացավ։
Նշենք, որ դատական նիստն ընթանում էր դռնփակ։
Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ընտրակաշառք տալու համար։ Նա իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում եւ այն որակում է շինծու գործ։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հունիսի 16-ին, Ազգային ժողովը հավանություն է տվել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ներկայացրած երկու միջնորդություներին՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ ազատազրկելու վերաբերյալ։

The Yerevan court of general jurisdiction postponed examination of the petition to arrest leader of Prosperous Armenia Party Gagik Tsarukyan.
“My clients have just been engaged in the criminal case. I asked for time to become familiar with the case materials. The trial will continue tomorrow at 4:30 p.m. We’ll answer questions after tomorrow’s trial, according to the situation,” attorney Yerem Sargsyan said.
Gagik Tsarukyan exited the court after the trial and left without answering journalists’ questions.
The trial was held behind closed doors.
Gagik Tsarukyan is charged with giving electoral bribes, yet he doesn’t accept the charge and views the case as a phony case.
On June 16, the National Assembly approved the two petitions of Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan to strip Gagik Tsarukyan of parliamentary immunity and deprive him of his liberty.