Ուղղաթիռի օդաչուն, որի կործանման հետեւանքով զոհվել էին բասկետբոլիստ Քոբի Բրայանթը, նրա դուստրը եւ եւս 7 մարդ, կարող էր ապակողմնորոշվել մառախուղի պատճառով: Այսպիսի մանրամասներ է ներկայացրել Reuters-ը՝ վկայակոչելով Տրանսպորտի անվտանգության հարցերով ազգային խորհրդի (NTSB) զեկույցը:
Փաստաթղթում է նշվում է, որ օդաչու Արա Զոբայանը աղետից կարճ ժամանակ առաջ կարգավարներին ասել է, որ ուղղաթիռը բարձրություն է հավաքում, չնայած իրականում այն իջնում եր: Զեկույցում նշված է, որ օդաչուն կարող էր շփոթվել, քանի որ երկինքը եւ շրջակայքի համայնապատկերը չէր տեսնում, ինչի պատճառով կարող էր առաջանալ «տարածական ապակողմնորոշում»: NTSB-ն, սակայն, դեռեւս չի թողարկել աղետի տվյալների վերաբերյալ վերջնական զեկույցը:
Բրայանթը զոհվել է հունվարի 26-ին անձնական ուղղաթիռի կործանման հետեւանքով: Նա 13-ամյա դստեր՝ Ջիանայի հետ ուղեւորովում էր պատանեկան բասկետբոլային հանդիպմանը: Ինը ուղեւորներից ոչ մեկը ողջ չէր մնացել: Բրայանթը թռիչք էր իրականացնում Sikorsky S-76B ուղղաթիռով, որն աշխարհում ամենաանվտանգներից մեկն է համարվում: Այդ ժամանակ տեղանքի վրա խիտ մառախուղ էր գոյացել: Island Express ուղղաթիռային ընկերությունը, որի ուղղաթիռն էր կործանվել, հրաժարվել է ստանձնել աղետի պատասխանատվությունը: Ընկերության փաստաբանները նշել են, որ աղետի պատճառը անկանխատեսելի հանգամանքներն էին, որոնք չէին կարող կանխել:

Пилот вертолета, в результате крушения которого погиб баскетболист Коби Брайант, его дочь и еще семь человек, мог быть дезориентирован из-за тумана. Такие подробности приводит Reuters со ссылкой на отчет Национального совета по безопасности на транспорте (NTSB).
Как отмечается в документе, пилот Ара Зобаян незадолго до крушения сказал диспетчерам, что вертолет набирает высоту, хотя на самом деле он снижался. В отчете говорится, что пилот мог запутаться, поскольку не видел небо и пейзаж вокруг, из-за чего могла появиться «пространственная дезориентация». Однако NTSB еще не выпустил финальный доклад по данной катастрофе.
Брайант погиб 26 января в результате крушения личного вертолета. Он вместе с 13-летней дочерью Джианной летел на юниорский баскетбольный матч. Из девяти пассажиров никто не выжил. Брайант совершал полет на вертолете Sikorsky S-76B, который считается одним из самых безопасных в мире. В это время над местностью навис плотный туман. Вертолетная компания Island Express, воздушное судно которой потерпело крушение, отказалась брать на себя ответственность за катастрофу. Адвокаты компании отметили, что крушение было вызвано непредвиденными обстоятельствами, которые они не могли предотвратить.