Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կառավարիչների խորհուրդը բանաձեւ է ընդունել, որով պահանջում է ստուգումներ իրականացնել Իրանի երկու միջուկային օբյեկտներում: Հանդիպմանը ներկա դիվանագետների խոսքով՝ ուրբաթ օրը Կառավարման խորհրդի ներկայացուցիչները 35 երկրներից բանաձեւ են ընդունել, փոխանցում է Mehr-ը:
Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​ներկայացուցիչ, դեսպան Միխայիլ Ուլյանովն իր թվիթերյան գրառման մեջ նշել է.«Ռուսաստանը եւ Չինաստանը դեմ են քվեարկել: Մենք հավատում ենք, որ Թեհրանը եւ ՄԱԳԱՏԷ-ն պետք է անհապաղ լուծեն այս խնդիրը, այս բանաձեւը հակարդյունավետ է»:
Ֆրանսիան, Միացյալ Թագավորությունը եւ Գերմանիան ներկայացրել են բանաձեւի նախագիծը ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդին՝ Իրանին հորդորելով հնարավորություններ տրամադրել:
Բանաձեւի տեքստում նշվում է, որ խորհուրդը «Իրանին կոչ է անում լիովին համագործակցել Գործակալության հետ եւ առանց հետաձգելու բավարարել գործակալության պահանջները, այդ թվում՝ դեպի ՄԱԳԱՏԷ-ի կողմից նշված վայրեր արագ մուտք ապահովելու միջոցով»:
Ի պատասխան առաջարկվող նախագծի՝ Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը ՄԱԳԱՏԷ-ին նախազգուշացրել է, որ այդպիսի բանաձեւը կփչացնի «հնարավոր ընդունելի լուծման» շանսերը:
Իրանը հայտարարում է, որ այդպիսի բանաձեւը հիմնված է իսրայելական ռեժիմի հակաիրանական մեղադրանքների վրա եւ ծառայում է ամերիկյան նպատակներին:

The Board of Governors of the International Atomic Energy Agency (IAEA) has passed a resolution requiring inspections of two nuclear facilities in Iran, Mehr reported.
Russian Permanent Representative to international organizations in Vienna, Ambassador Mikhail Ulyanov tweeted the following: "The #IAEA BG adopted resolution calling upon #Iran to provide access to 2 locations specified by Agency. #Russia and #China voted against. While stressing the need for Tehran and IAEA to settle this problem without delay, we believe that the resolution can be counter productive."
France, the UK, and Germany have submitted a draft resolution to the IAEA Board of Governors, urging Iran to provide access to facilities.
According to the resolution, the council calls on Iran to fully cooperate with the Agency and to satisfy the Agency's requests without further delay, and by providing quick access to the places designated by the IAEA.
In turn, Iran's  FM Mohammad Javad Zarif warned the IAEA that such a resolution would ruin the chances of a possible acceptable solution.
Iran noted that such a resolution is based on anti-Iranian accusations of the Israeli regime and serves US purposes.