Այս օրինագծով Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է բարձրացնել անշարժ գույքի հարկը, ինչպես նաեւ հարկ սահմանել գույքի համար, որի արժեքն առնվազն 3 միլիոն դրամ է գնահատվում: Այս մասին հունիսի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկմանն ասաց Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը:
Ըստ նրա՝ օրինագծի նպատակը «տեսանելի հարստության» կամ գույքի համարժեք հարկադրումն է: «Գործող օրենսդրության հիմնական խնդիրն այն է, որ անշարժ գույքի հարկի բազան, որն, ըստ էության, կադաստրային արժեքն է, շեղվում է շուկայական արժեքից այն իմաստով, որ շատ ցածր է գնահատված»,- ասաց փոխնախարարը:
Նա նաեւ պարզաբանեց, որ սույն օրինագծի ընդունման եւ իրագործման արդյունքում նախատեսվում է ավելի «արդար հարկային բեռ» սահմանել տեսանելի գույքի վրա՝ դրանով իսկ ապահովելով պետական ​​վերաբաշխման գործառույթի արդյունավետ իրականացումը:
Սակայն իշխանությունները չեն բացատրում, թե որն է արդարության տարրը, երբ միջինում 3-4 անգամ բարձրանում է ընտանիքների մեծամասնության կողմից սովետական ​​իշխանության օրոք անվճար ստացած բնակարանների հարկը, եւ ինչ կապ ունի «հարստությունը», երբ խոսքը 50-ամյա «խրուսչյովկաների» մասին է:

Данным законопроектом Правительство Армении предусматривает повысить налог на недвижимое имущество, а также установить налог на имущество, стоимость которого оценивается менее 3 млн. драмов. Об этом на внеочередной сессии Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс заявил 24 июня замминистра финансов Арман Погосян.
По его словам, целью законопроекта является адекватное налогообложение «видимого богатства» или имущества. «Основная проблема в действующем законодательстве заключается в том, что база налога на недвижимость, которая, по сути, является кадастровой стоимостью, отклоняется от рыночной стоимости в том смысле, что она сильно недооценена», - сказал замминистра.
Он пояснил также, что в результате принятия и реализации данного законопроекта планируется наложить «более справедливое налоговое бремя» на видимое имущество, обеспечивая тем самым эффективное выполнение функции государственного перераспределения.
Однако власти не объясняют, в чем элемент справедливости, когда в среднем в 3-4 раза повысится налог на квартиры, полученные большинством семей бесплатно при Советской власти, и причем тут «богатство», когда речь идет и о 50-летних хрущевках.