«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը կորոնավիրուսի դեմ պայքարը տապալելու փաստի առթիվ հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն և Հատուկ քննչական ծառայություն։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը Նիկոլ Փաշինյանից ստացել է ցուցում՝ գտնել հիմքեր քրեական գործի հարուցումը մերժելու համար։
Այս ցուցումը Խաչատրյանին դրել է բավականին բարդ իրավիճակի մեջ, քանի որ հաղորդումը մշակված է պրոֆեսիոնալ կերպով, և ներկայացված են անհերքելի հիմքեր, որոնք անտեսելն ու քրեական գործի հարուցումը մերժելը դարձել է պրակտիկապես անհնար»:

YEREVAN. - Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: Artur Ghazinyan, the leader of One Armenia party, had submitted a report to the RA Prosecutor General's Office and the Special Investigation Service [(SIS)] on the fact of failing the fight against the coronavirus.
According to Past newspaper’s information, SIS chief Sasun Khachatryan received an instruction from [PM] Nikol Pashinyan to find grounds to reject the initiation of the criminal case.
This instruction has put Khachatryan in a rather difficult situation, as the report is professionally prepared, and there are undeniable grounds whose disregarding and rejecting the initiation of a criminal case has become practically impossible.