ԵՄ-ն եւ Հունաստանը պետք է դադարեցնեն փախստականների իրավունքների ոտնահարումը եւ կատարեն իրենց պարտականություններն այս ոլորտում՝ Թուրքիային քննադատելու փոխարեն, ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակ Համի Աքսոյը՝ ի պատասխան Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հայտարարություններին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ Դենդիասը հայտարարել էր, որ Թուրքիան խաթարում է անվտանգությունն ու կայունությունը Արեւելյան միջերկրածովյան տարածաշրջանում, խախտում է Լիբիայի, Սիրիայի, Իրաքի եւ Կիպրոսի ինքնիշխանությունը: Այս հայտարարությունը նա արել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Խոսեպ Բորելի հետ միասին Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող Էվրոսի շրջանի Կաստանիես քաղաք այցի ավարտից հետո: Դենդիասը նշել է, որ Թուրքիան ակտիվորեն ներգաղթյալների էի ուղարկում այստեղ, որպեսզի նրանք հատեն սահմանը, սակայն «շանտաժի փորձը ձախողվել է»:
«Դենդիասի հայտարարությունները ԵՄ-ի քողի տակ Հունաստանում փախստականների դեմ հանցագործությունները կոծկելու նոր փորձ է: ԵՄ անդամները պարտավոր են պաշտպանել փախստականների իրավունքները: Մենք հրավիրում ենք ԵՄ-ին եւ Հունաստանին կատարել իրենց պարտականությունները՝ մեր երկրին մեղադրելու փոխարեն»,- նշվում է Աքսոյայի հայտարարության մեջ:
Նա ամբողջությամբ իրականությունից կտրված է անվանել Հունաստանի նախարարի հայտարարությունները Էգեյան ծովում եւ Արևելյան միջերկրածովյան տարածաշրջանում Թուրքիայի գործողությունների վերաբերյալ: «Ժամանակն է, որպեսզի Հունաստանը եւ Կիպրոսն ազատվեն Թուրքիային իր իսկ ափերի մեջ մեկուսացնելու պատրանքներից եւ հավատան, որ դա համահունչ է միջազգային իրավունքին: Հունաստանը չի շահի ԵՄ-ի ներգրավմամբ Թուրքիայի դեմ թշնամական դաշինքների ստեղծումից: Այն պետք է հարգի Թուրքիայի օրինական իրավունքները եւ առկա խնդիրները լուծի բանակցությունների միջոցով»,- հավելել է Աքսոյը:

The EU and Greece should stop violating refugee rights and fulfill their obligations instead of criticizing Turkey, said FM spokesman Hami Aksoy following Greek FM Nikos Dendias' statements.
Earlier, Dendias said that Turkey undermines security and stability in the Eastern Mediterranean, violates the sovereignty of Libya, Syria, Iraq, and Cyprus. His remarks came at the end of the visit, along with the European Union's chief diplomat Josep Borrell in the town of Kastanies in the Evros region on the border with Turkey. Dendias noted that Turkey was actively sending migrants here to cross the border, but an attempt to blackmail failed.
“Instead of blaming our country, we once again invite the EU and Greece to fulfill their own responsibilities and to respect the rights of asylum-seekers,” Daily Sabah reported quoting Aksoy.
“Attempts to set up evil alliances against Turkey and to use the EU for this aim would not be beneficial for Greece,” he said.
“Instead, they should respect the legitimate rights and interests of Turkey. Instead of solving their problems by complaining about us to others, they should try to solve them by talking to us. This is the requirement of international law and neighborhood," Aksoy said.