Թուրքիայի դատարանը հուլիսի 3-ին նշանակել է սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշագջիի սպանության գործով դատական նիստը: Այս մասին, վկայակոչելով թուրքական աղբյուրները, հայտնել է Al Jazeera հեռուստաալիքը:
«Ստամբուլի քրեական դատարանը որոշում է կայացրել հուլիսի 3-ին սկսել Հաշագջիի սպանության գործով դատական լսումները»,- նշել է աղբյուրը:
Լրագրողը, որը հայտնի է Էր-Ռիադի քաղաքականության վերաբերյալ իր քննադատական հոդվածներով, 2017 թվականից բնակվում էր Միացյալ Նահանգներում, որտեղ համագործակցել է The Washington Post-ի հետ: Նա անհետացե էր 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում իր երկրի գլխավոր հյուպատոսություն այցելելիս: Հոկտեմբերի 20-ին Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները հայտնել էին, որ Հաշագջին սպանվել է դիվանագիտական առաքելության շենքում կոնֆլիկտի ժամանակ: Միջազգային հանրությունը դատապարտել էր այս հանցագործությունը՝ Էր-Ռիադին կոչ անելով թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր դատախազությունը 2018 թվականի նոյեմբերի 15-ին հրապարակել էր հետաքննության նախնական արդյունքները. թագավորության 11 քաղաքացի մեղադրվում է սպանությանը մասնակցության համար, նրանցից 5-ին մահապատիժ էր սպառնում: Ինչպես հայտարարել էր Էր-Ռիադը, իսկզբանե լրագրողին մտադիր էին տեղափոխել Սաուդյան Արաբիա, այլ ոչ թե սպանել:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին թագավորությունում այս գործով հինգ մեղադրյալ դատապարտվե էր մահապատժի, եւս երեքը դատապարտվել են ընդհանուր 24 տարվա ազատազրկման: Ընդհանուր առմամբ, գործով 11 մարդ է անցնում: Մարտի 25-ին Ստամբուլի դատախազությունը դատական հայց էր պատրաստել Հաշագջիի սպանության համար կասկածվող 18 անձանց դեմ: Այն նրանց համար ցմահ բանտարկություն է պահանջում:

Турецкий суд назначил на 3 июля начало слушаний по делу об убийстве саудовского журналиста Джамаля Хашагджи. Об этом со ссылкой на турецкие источники сообщил в телеканал Al Jazeera.
«Уголовный суд Стамбула постановил начать заседания по делу об убийстве Хашагджи 3 июля», - отметил он.
Журналист, известный своими критическими статьями о политике Эр-Рияда, с 2017 года проживал в США, где сотрудничал с газетой The Washington Post. Он пропал при посещении генерального консульства своей страны в Стамбуле 2 октября 2018 года. 20 октября саудовские власти сообщили, что Хашагджи был убит в здании дипломатической миссии в результате конфликта. Мировое сообщество осудило это преступление, призвав Эр-Рияд провести прозрачное расследование, передает ТАСС.
Генпрокуратура Саудовской Аравии 15 ноября 2018 года обнародовала предварительные итоги расследования: 11 подданным королевства предъявлены обвинения в причастности к убийству, пятерым из них грозила смертная казнь. Как заявлял Эр-Рияд, изначально журналиста намеревались вывезти в Саудовскую Аравию, а не убивать. В декабре прошлого года в королевстве пять обвиняемых по этому делу были приговорены к смертной казни, еще трое осуждены в общей сложности на 24 года лишения свободы. Всего по делу проходили 11 человек. 25 марта прокуратура Стамбула подготовила судебный иск в отношении 18 человек, подозреваемых в причастности к убийству Хашкаджи. Она требует для них пожизненного тюремного заключения.