Սպիտակ տունը հայտարարություն է տարածել, որում հերքում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իբրեւ անտեսել է հետախուզության զեկույցը, որ ռուսական զինվորականներն առաջարկել են պարգեւատրում «Թալիբան» արմատական շարժման ահաբեկիչներին ամերիկացի զինծառայողների սպանության դիմաց, գրում է Independent-ը։
«ԱՄՆ-ն ամեն օր ստանում է հետախուզության հազարավոր տվյալներ, եւ դրանք մանրամասն ուսումնասիրվում են։ Չնայած Սպիտակ տունը սովորաբար չի մեկնաբանում հետախուզության տվյալները կամ ներքին քննարկումները՝ ԿՀՎ-ի տնօրենը, ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականը եւ շտաբի պետը կարող են հաստատել, որ ո՛չ նախագահը, ո՛չ փոխնախագահը տեղեկացված չէին երթադրյալ պարգեւատրման մասին, որն առաջարվել էր ռուսական հետախուզության կողմից»,-նշված է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քաֆլի Մաքենանիի տարածած հայտարարության մեջ։
«Դա խոսում է ոչ թե ենթադրյալ հետախուզության առավելությունների, այլ New York Times-ի պատմության մեջ անճշտության մասին, որը սխալմամբ ենթադրել է, որ նախագահ Թրամփին զեկուցել են այդ հարցի շուրջ»,-ընդկված է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնում ՌԴ դեսպանատունը մեղադրել էր New York Times-ին Ռուսաստանի հասցեին արված սուտ կասկածների համար, որոնք հանգեցրել էին սպառնալիքների ռուս դիվանագետների նկատմամբ։
Ամերիկյան պարբերականի տեղեկությունների համաձայն՝ ինչ-որ ռուսական հետախուզական ստորաբաժանում հրահրել է «Թալիբան» արմատական շարժման ահաբեկիչներին իրագործել հարձակումներ ամերիկացի զինծառայողների վրա։

Белый дом выступил с опровержением информации о том, что президент США Дональд Трамп якобы проигнорировал доклад разведки о том, что российские военные предложили щедрое вознаграждение боевикам радикального движения «Талибан» за убийства американских военнослужащих, пишет Independent.
«США ежедневно получают тысячи данных разведки, и они становятся объектом пристального изучения. Хотя Белый дом обычно не комментирует данные разведки или внутренние обсуждения, директор ЦРУ, советник по национальной безопасности и начальник штаба могут подтвердить, что ни президент, ни вице-президент не были проинформированы о предполагаемом вознаграждении, предложенном российской разведкой», - отмечается в заявлении пресс-секретаря Белого дома Кайли Макэнани.
«Это говорит не о достоинствах предполагаемой разведки, а о неточности в истории New York Times, ошибочно предполагающей, что президенту Трампу докладывали по этому вопросу», - подчеркивается в заявлении.
Ранее посольство РФ в Вашингтоне уличило издание New York Times в лживых обвинениях в адрес России, которые привели к угрозам в адрес российских дипломатов.
Согласно данным американского издания, некое российское разведывательное подразделение побуждало боевиков радикального движения «Талибан» совершать нападения на американских военнослужащих.