«Փաստ» թերթը գրում է. «Հունիսի 22-ին ԱԺ-ում իշխանական խմբակցության կողմից ընդունված սահմանադրական փոփոխությունները, իշխանությունների կարծիքով, ուժի մեջ են մտել հունիսի 26-ից։
Ըստ այդմ, ՍԴ երեք դատավորների՝ Ֆելիքս Թոխյանի, Ալվինա Գյուլումյանի եւ Հրանտ Խաչատրյանի լիազորությունները դադարեցվում են, իսկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը շարունակում է պաշտոնավարել՝ միայն որպես ՍԴ դատավոր, թեպետ, ամեն ինչ, մեղմ ասած, դեռ այդքան էլ պարզ ու հստակ չէ։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանություններն այնքան են շտապում ՍԴ սեփական դատավորներ «նշանակելու» հարցում, որ օրենքով նախատեսված երկու ամիսը չեն սպասելու:
Ըստ տեղեկությունների, Նիկոլ Փաշինյանն այն աստիճան է ոգեւորված ու շահագրգիռ այս հարցում, որ անգամ հանգստյան օրերին թեմայի հետ կապված մի քանի աշխատանքային քննարկումներ ու փակ հանդիպումներ է ունեցել ՍԴ դատավորների հնարավոր թեկնածուներից մի քանիսի հետ։
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, չի բացառվում, որ հենց այս շաբաթվա ընթացքում հրավիրեն արտահերթ:
Բայց մինչ այդ արտահերթով պետք է «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարեն, քանզի, սովորության համաձայն, «ոտքի» վրա արված վերոնշյալ փոփոխությունները կատարելիս այդ մասին «մոռացել» են, ինչի հետ կապված, մեր տեղեկություններով, վարչապետը ծանր խոսակցություն է ունեցել պատասխանատուների հետ: Սակայն այստեղ առկա է մեկ այլ խնդիր:
Բանն այն է, որ «Իմ քայլի» մի քանի պատգամավորներ վարակվել են կորոնավիրուսով, իսկ ոչ քիչ թվով պատգամավորներ ինքնամեկուսացել են, ինչը կարող է խնդիրներ առաջացնել որոշումների ընդունման համար անհրաժեշտ քվեների հարցում»:

YEREVAN. – Past daily of Armenia writes: According to the authorities, the constitutional amendments adopted by the ruling faction in the NA [National Assembly] on June 22 came into force on June 26.
According to that, the powers of three CC [Constitutional Court judges—Felix Tokhyan, Alvina Gyulumyan, and Hrant Khachatryan—are terminated, whereas CC President Hrayr Tovmasyan continues to serve only as a CC judge, although everything is not so simple and clear yet, to put it mildly.
According to Past newspaper’s information, the authorities are in such a hurry on the matter of "appointing" their own CC judges that they will not wait for the [respective] two months provided by law.
According to the information, [PM] Nikol Pashinyan is so excited and interested in this issue that he has had several working discussions and closed meetings on the topic—even on weekends—with some of the possible candidates for CC [new] judges.
According to our source, it is not ruled out that they [the authorities] will call a special [session of parliament] during this very week.