Հանրապետության նախագահը գույքահարկի բարձրացումը համարում է ժամանակավրեպ, նշելով, որ չունի որևէ լիազորություն օրենքը հետ ուղարկելու խորհրդարան և ստիպված այսօր ստորագրել է այն։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նախագահը առնվազն անկեղծ չէ իր պատճառաբանության մեջ, քանի որ ընդամենը մեկ օր անց ստորագրելու դեպքում օրենքը չէր կարող ուժի մեջ մտնել 2021թ հունվարի մեկից, ինչով էլ պայմանավորված էր կառավարության կողմից հերթական անգամ արտահերթ նիստով հարկեր բարձրացնելը։
Ի դեպ, նույն գործընթացը տեղի ունեցավ անցյալ տարի, երբ հարկերի բարձրացում նախատեսող օրենքը նախագահը ստորագրեց նույնիսկ Շվեյցարիայից։
Հ.Գ. Կարծես թե նույնիսկ նախագահը չի փրկում իշխանությանը, քանի որ օրենքը դեռ պաշտոնական տեղեկագրում հրապարակված չէ, ուստի արդեն հուլիսին հրապարակվող օրենքը չի կարող ուժի մեջ մտնել 2021թ հունվարի մեկից»:

Президент республики считает повышение налога на имущество преждевременным, при этом отметив, что он не имеет никаких полномочий отправить его обратно в парламент и поэтому вынужденно подписал. Об этом написала на своей странице в «Facebook» депутат от партии «Светлая Армения» Мане Тандилян, развивая тему.
«Президент, по крайней мере, не искренен в своих рассуждениях, потому что в случае подписания всего лишь через один день закон не мог бы вступить в силу с 1 января 2021 года, чем и было обусловлено очередное повышение налогов властями путем проведения внеочередного заседания парламента.
Кстати, такой же процесс произошел в прошлом году, когда закон, предусматривающий повышение налогов, президент подписал даже, находясь в Швейцарии.
P.S. Кажется, что даже президент не спасает власть, поскольку закон еще не опубликован в официальном бюллетене. Поэтому закон, который будет опубликован в июле, не может вступить в силу с 1 января 2021 года».