Հանրապետության նախագահը գույքահարկի բարձրացումը համարում է ժամանակավրեպ, նշելով, որ չունի որևէ լիազորություն օրենքը հետ ուղարկելու խորհրդարան և ստիպված այսօր ստորագրել է այն։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նախագահը առնվազն անկեղծ չէ իր պատճառաբանության մեջ, քանի որ ընդամենը մեկ օր անց ստորագրելու դեպքում օրենքը չէր կարող ուժի մեջ մտնել 2021թ հունվարի մեկից, ինչով էլ պայմանավորված էր կառավարության կողմից հերթական անգամ արտահերթ նիստով հարկեր բարձրացնելը։
Ի դեպ, նույն գործընթացը տեղի ունեցավ անցյալ տարի, երբ հարկերի բարձրացում նախատեսող օրենքը նախագահը ստորագրեց նույնիսկ Շվեյցարիայից։
Հ.Գ. Կարծես թե նույնիսկ նախագահը չի փրկում իշխանությանը, քանի որ օրենքը դեռ պաշտոնական տեղեկագրում հրապարակված չէ, ուստի արդեն հուլիսին հրապարակվող օրենքը չի կարող ուժի մեջ մտնել 2021թ հունվարի մեկից»:

The President of the Republic considers the increase of the property tax premature, noting that he has no authority to send the law back to the parliament and had to sign it today. Mane Tandilyan, a member of the opposition Bright Armenia faction of the National Assembly, on Tuesday wrote about this on her Facebook page.
"The president is not sincere, at least, in his reasoning, since if he signed only one day later, the law would not come into force as January 1, 2021, which was the reason for the government's tax increase, once again at a special session [of parliament].
By the way, the same process took place last year, when the law envisioning raising taxes was signed by the president even from Switzerland.
P.S.: It seems that even the president does not save the halls of power, as the law has not been published in the official bulletin yet, so the law, which will be published already in July, cannot come into force as of January 1, 2021,” she added.