«Հյուսիսային հոսք-2»-ի դեմ ԱՄՆ հնարավոր նոր պատժամիջոցներն ուղղված են նախագծի իրականացման դադարեցմանը, որն իրականացվում է ըստ Եվրամիության օրենսդրության, եւ այս պատճառով անընդունելի են: Այս մասին այսօր հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ում պետքարտուղար Նիլս Անենը՝ Բունդեսթագի էկոնոմիկայի եւ էներգետիկայի հարցերով կոմիտեի նիստի ժամանակ՝ նվիրված «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցման եւ Եվրոպայի էներգետիկ ինքնիշխանության պահպանման թեմային, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այս հարցում Գերմանիայի դիրքորոշումը միանշանակ է. արտերկրյա պատժամիջոցները աղաղակող միջամտություն են Եվրոպայի ինքնիշխանությանը: Ակնհայտ է, որ ամերիկյան կողմը փորձում է միակողմանի կարգով նախագիծը դադարեցնել»,- ասել է նա: Անենը նշել է, որ սահմանափակող միջոցառումների սպառնալիքի տակ կարող են հայտնվել, գերմանականից զատ, ֆրանսիական, հոլանդական եւ ավստրիական ընկերությունները:
«Ինչպես հաճախ ներկայացվում է, խոսքն այստեղ ոչ թե գերմանա-ամերիկյան հարցի մասին է, այլ վերաբերում է եվրոպական ինքնիշխանությանը,- շեշտել է նա: - Պատժամիջոցների հետագա արդյունքն առնչվում է մեր արտաքաին քաղաքականության գործունակությանը. չհամաձայնեցված պատժամիջոցները վնաս են հասցնում Ռուսաստանի նկատմամբ համատեղ քաղաքականությանը»: Նա հիշեցրել է, որ ԵՄ-ում «Հյուսիսային հոսք-2»-ի հանդեպ տարբեր դիրքորոշումներ կան, սակայն, նրա խոսքով, միությունում ձեւավորվել է միասնական կարծիք՝ եվրոպական ընկերությունների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու ԱՄՆ սպառնալիքներն անընդունելի են:
«Անհայտ են [ԱՄՆ Կոնգրեսում օրինագծի] քվեարկության ժամանակը եւ այլ մանրամասներ, բայց մենք ստիպված ենք ելնել այն հանգամանքից, որ այդ օրինագիծը շատ մոտ ժամանակում ընդունվելու է»,- ասել է Անենը:
Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Թոմաս Բարայսն իր հերթին «Հյուսիսային հոսք-2»-ի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների հնարավոր ընդլայնումն անվանել է «անդրատլանտյան հարաբերությունների պատմության մեջ աննախադեպ դեպք: «Սրա հետ կապված Գերմանիայի կառավարությունը բանակցություններ է սկսել մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, որ մեր գործողությունները համաձայնեցնենք Եվրահանձնաժողովի հետ միասին: Ես շնորհակալ եմ, որ այստեղ աջակցություն ենք ստացել»,- հայտնել է նա:

Возможные новые санкции США в отношении «Северного потока – 2» нацелены на остановку реализации проекта, который реализуется в соответствии с законодательством Евросоюза, и потому неприемлемы. Об этом заявил в среду статс-секретарь в МИД ФРГ Нильс Аннен на заседании комитета Бундестага по экономике и энергетике, посвященном теме строительства газопровода «Северный поток – 2» и сохранения энергетического суверенитета Европы, передает ТАСС
«Позиция правительства ФРГ по данному вопросу однозначна: экстерриториальные санкции являются вопиющим вмешательством в суверенитет ЕС. Очевидно, что американская сторона пытается в одностороннем порядке остановить проект», - сказал он. Аннен указал на то, что под угрозой ограничительных мер могут оказаться, помимо германских, французские, голландские и австрийские компании.
«Речь идет здесь, как часто представляется, не о германо-американском вопросе, речь идет о европейском суверенитете», - подчеркнул он. «Дальнейший эффект от санкций затрагивает нашу внешнеполитическую дееспособность: несогласованные санкции наносят ущерб совместной политике в отношении России», - отметил статс-секретарь в МИД ФРГ. Он напомнил, что в ЕС существуют разные позиции по «Северному потоку – 2», однако, по его словам, в сообществе сложилось единое мнение: угрозы США ввести санкции против европейских компаний неприемлемы.
«Время голосования [по законопроекту в Конгрессе США] и другие детали неизвестны, но мы вынуждены исходить из того, что этот законопроект в скором времени будет принят», - сказал Аннен.
В свою очередь парламентский статс-секретарь в Минэкономики ФРГ Томас Барайс назвал «беспрецедентным случаем в истории трансатлантических отношений" возможное расширение санкций США против «Северного потока – 2». «Правительство ФРГ в связи с этим начало переговоры с нашими европейскими партнерами, чтобы вместе с Еврокомиссией согласовать свои действия. Я благодарен, что здесь получили поддержку», - сообщил он.