Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատախազության աշխատողի օրվա եւ Դատախազության կազմավորման 102-րդ տարեդարձի առթիվ:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ուղերձը.
«Դատախազության համակարգի հարգելի՛ աշխատողներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դատախազության աշխատողի օրվա եւ Դատախազության կազմավորման 102-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այսօր մեր հանրության, ժողովրդի ակնկալիքները Դատախազությունից մեծ են, քան երբեւէ: Ժողովուրդը՝ 2018 թվականի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությամբ արտահայտել է իր հստակ կամքը՝ ունենալ Հայաստան, որտեղ հաստատված է օրենքի գերակայություն, անշեղորեն գործում է կատարված հանցանքի համար պատժի անխուսափելիության սկզբունքը, որտեղ հանցավոր աշխարհի, չարաշահումների, կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար է ծավալվում:
Եվ այս ուղղություններով ժողովրդի օրինական ակնկալիքի կատարումը մեծապես կախված է դատախազության աշխատանքից: Ընթացիկ շրջանն իսկապես լրջագույն փորձաքար է դատախազության համար, որովհետեւ հենց դատախազության համակարգի աշխատողները պիտի շատ դեպքերում հանրությանը, ժողովրդին հայտնի ճշմարտությունները ձեւակերպեն որպես մեղադրանք եւ դրանք պաշտպանեն դատարանում:
Այս աշխատանքի որակից ու մակարդակից է կախված, թե որքանով մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ կամրագրվի հավատը առ այն, որ Հայաստանում հնարավոր է անառարկելի օրինականության, ժողովրդավարական կարգուկանոնի, արդարության հաստատում: Դատախազության աշխատանքի որակից է կախված քաղաքական մեծամասնության կողմից բարձրաձայնված եւ ժողովրդի հավանությանը արժանացած՝ ժողովրդից թալանվածը ժողովրդին վերադարձնելու քաղաքական խոստման իրագործումը:
Առաջիկայում դատախազությունը կստանձնի եւս մեկ՝ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման» մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված գործառույթ, եւ օրենսդրական այս նորամուծությունն էլ ավելի է մեծացնելու հանրության սպասումները դատախազության գործունեության արդյունքներից:
Դատախազության համակարգի հարգելի՛ աշխատողներ,
Ձեր աշխատանքն ունի բազմաթիվ բարդություններ: Հանրահայտ ճշմարտությունները երբեմն դժվար է ձեւակերպել իրավական լեզվով: Բայց հենց այստեղ է դատախազության աշխատողի, դատախազի տաղանդն ու պրոֆեսիոնալիզմը: Այստեղ է դատախազի առաքելությունը. իրավական լեզուն եւ ասելիքը պետք է իրականության, ճշմարտության ճշգրիտ արտահայտությունը դառնան, իրավաբանությունը պետք է լինի ճշմարտության պաշտպանը:
Սա է դատախազության առաքելությունը: Առանց այս առաքելության չկա դատախազություն, եւ բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում այս առաքելության իրագործման ճանապարհին: Մաղթում եմ այդ ճանապարհը մինչեւ վերջ գնալու կարողություն եւ վճռականություն:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня сотрудника прокуратуры и 102-летия формирования прокуратуры. В послании отмечается:
«Уважаемые сотрудники системы прокуратуры, Поздравляю вас с Днем сотрудника прокуратуры и по случаю 102-летия формирования прокуратуры. Сегодня ожидания нашего общества и народа от прокуратуры выше, чем когда-либо. Ненасильственной бархатной народной революцией 2018 года народ выразил свою четкую волю: иметь такую Армению, в которой установлено верховенство закона, неукоснительно действует принцип неизбежности наказания за совершенные преступления и ведется эффективная борьба с криминальным миром, злоупотреблениями и коррупцией. И исполнение законных ожиданий народа в этих направлениях во многом зависит от работы прокуратуры. Нынешний период действительно является серьезным пробным камнем для прокуратуры, потому что во многих случаях именно сотрудники прокуратуры должны сформулировать известные обществу и народу истины как обвинения и представлять их в суде. От качества и уровня этой работы зависит, насколько в сознании нашего народа будет закреплена вера в то, что в Армении возможно установление неоспоримой законности, демократического порядка и справедливости. От качества работы прокуратуры зависит осуществление озвученного политическим большинством и одобренного народом политического обещания о возвращении народу всего награбленного. В ближайшее время прокуратура возьмет на себя еще одну функцию, предусмотренную законом Республики Армения “О конфискации имущества незаконного происхождения”, и это законодательное нововведение еще больше увеличит ожидания общества от результатов деятельности прокуратуры. Уважаемые работники системы прокуратуры, Ваша работа имеет много трудностей. Иногда трудно сформулировать общеизвестные истины на правовом языке. Но именно в этом талант и профессионализм работника прокуратуры, прокурора. Вот миссия прокурора: правовой язык и слово должны стать точным выражением реальности, истины, юриспруденция должна быть защитником истины. Такова миссия прокуратуры. Без этой миссии нет прокуратуры, и я желаю всем вам успехов на пути осуществления этой миссии. Желаю способности и решимости дойти до конца этого пути. И, конечно же, здоровья, счастья и терпения всем вашим семьям».