Պատճառը, որը նշել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը սոցիալական ցանցերի նկատմամբ վերահսկողությունը խստացնելու համար, սուտ է, գրում է Պենտագոնի նախկին աշխատակից Մայքլ Ռուբինը Washington Examiner-ում:
Էրդողանը նախօրեին հայտարարել էր, որ սոցիալական ցանցերը պետք է խստորեն վերահսկվեն այն բանից հետո, երբ նրա դստերն ու փեսային իբր վիրավորվել էին համացանցում։
Սակայն Ռուբինը կարծում է, որ իրական պատճառն այլ է: Նա հիշեցրել է հունիսի 28-ին YouTube- ում տեղադրված տեսանյութի մասին, որում Էրդողանը հանդիպել է ավագ դպրոցի 15 աշակերտների հետ, ում նա խորհուրդներ էր տալիս Տեսանյութի հրապարակումից հետո «դիսլայքերի» քանակը գերազանցել էր 10:1-ը, եւ նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Էրդողանը գործարկեց ինտերնետ տրոլներին, 100․000 լայքի համեմատ կար մոտ 300,000 դիսլայք, տեսանյութը հեռացվել էր YouTube-ից: «Հենց այդ ժամանակ նա սպառնաց փակել սոցիալական ցանցերը Թուրքիայում, որոնք չեն վերահսկվում Թուրքիայի կառավարության կողմից»,- ասել է Ռուբինը:
Նրա խոսքով՝ այս միջադեպը վկայում է Էրդողանի եւ նրա իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության պայքարի մասին՝ երիտասարդության կողմից աջակցություն ներգրավելու համար: Հարցումները ցույց են տալիս, որ թուրքական միլենիալների մոտ 60 տոկոսը դեմ է Էրդողանին՝ չնայած նրա վաղեմի ազդեցությանը դաստիարակության վրա կրթական դպրոցներում եւ համալսարաններում, ինչպես նաեւ՝ լրատվամիջոցներում։
«Թուրքիայի նախագահը հիասթափված է, եւ նա պատրաստ է անել այն, ինչ անում են բոլոր բռնապետները՝ ճնշել, այլ ոչ թե համոզել,- ասել է Ռուբինը: «Ոչ արեւմտյան լրագրողները, ոչ էլ դիվանագետները չպետք է ընկնեն Էրդողանի բողոքների ծուղակը: Նրա բռնապետական տենդենցները ոչ մի կապ չունեն ընտանեկան պատվի հետ, այլ պայմանավորված են նրա էգոյով եւ գաղափարախոսությամբ»:

Причина, которую привел президент Турции Реджеп Эрдоган, для ужесточения контроля над соцсетями – это ложь, пишет бывший сотрудник Пентагона Майкл Рубин в Washington Examiner.
Накануне Эрдоган заявил, что соцсети должны быть под жестким контролем после того, как его дочь и зять были якобы оскорблены в Интернете.
Однако Рубин считает, что реальная причина в другом. Он напомнил о видео, опубликованном на YouTube 28 июня, на котором Эрдоган встречался с 15 учениками старших классов, которым он давал советы. После того, как видео было опубликовано, количество «дислайков» превысило 10: 1, и даже после того, как Эрдоган пустил в ход интернет-троллей, было примерно 300 000 дисклайков примерно на 100 000 лайков, видео с YouTube было удалено. «Именно тогда он угрожал отключить в Турции социальные сети, не контролируемых турецким правительством», - сказал Рубин.
По его словам, этот инцидент свидетельствует о борьбе Эрдогана и его правящей Партии справедливости и развития за привлечение поддержки от молодежи. Опросы показывают, что около 60 процентов турецких миллениалов т против Эрдогана, несмотря на его давнее влияние на воспитание в школах и университетах, а также на средства массовой информации.
«Президент Турции разочарован, и он готов делать то, что делают все диктаторы - подавлять, а не убеждать», - считает Рубин. «Ни западные журналисты, ни дипломаты не должны попадаться в ловушку жалоб Эрдогана. Его диктаторские тенденции не имеют ничего общего с семейной честью, а обусловлено его эго и идеологией».