Չինաստանի հազարավոր քաղաքացիներ մուտք են գործել ԱՄՆ այն պահից ի վեր, երբ հունվարին նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից արգելվել էր երկրի տարածք մուտք գործել կորոնավիրուսի համավարակի կապակցությամբ, հաղորդում է Fox News-ը։
Համաձայն ԱՄՆ Առեւտրի նախարարության տվյալների՝ վերջին երեք ամսում երկրի տարածք է մուտք գործել Չինաստանի եւ Հոնկոնգի ու Մակաոյի մինչեւ 8 հազար քաղաքացի։
Ընդ որում՝ նշված ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել ավելի քան 600 չվերթ այդ տարածաշրջաններից ԱՄՆ-ի ուղղությամբ։
Ըստ Associated Press-ի տվյալների՝ 5 600 չինացի եւ Հոնկոնգից ու Մակաոյից օտարերկրացի ժամանել է ԱՄՆ փետրվարին։ Միեւնույն շրջաններից ավելի քան 2 հազար ուղեւորներ ժամանել են երկիր մարտին, իսկ ապրիլին ժամանել է եւս 150 մարդ։
Ընդ որում՝ չկան բավարար ապացույցներ, որ Չինաստանից ժամանածները կարող էին տարածել կորոնավիրուսի վարակը։

Тысячи граждан Китая въехали на территорию США с момента ужесточения путешествий на территорию страны президентом государства Дональдом Трампом в январе в связи с пандемией коронавируса, сообщает Fox News.
Согласно данным Министерства торговли США, попавшим в распоряжение информационного агентства Associated Press, за последние три месяца на территорию страны въехали до 8 тысяч граждан Китая и иностранных жителей Гонконга и Макао.
При этом за отмеченный период состоялось более 600 рейсов из данных регионов в направлении США.
Согласно данным Associated Press, 5 600 китайцев и иностранцев из Гонконга и Макао прибыли в США в феврале. Более 2 тыс. пассажиров из тех же регионов прибыли в страну в марте, а в апреле прилетели еще 150 человек.
При этом нет достаточных доказательств того, что прибывшие из Китая могли стать переносчиками коронавируса.