Ֆրանսիայի նոր կառավարության կազմը վարչապետ Ժան Քասթեքսի գլխավորությամբ կարող է ձեւավորվել հուլիսի 6-ին։ Այդ մասին կիրակի հայտնել են Ելիսեյան պալատից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նախագահ Էմանուել Մակրոնի վարչակազմում նշել են, որ նոր կառավարության կազմում կներառվի շուրջ 20 նախարար եւ նրանց տեղակալները։ Ենթադրվում է, որ կառավարության կազմում ընդգրկված պաշտոնյաների մասին հայտարարությունը կարվի երկու փուլով․ նախ նախատեսվում է հրապարակել նախարարների ցանկը, այնուհետեւ հայտնի կդառնան պետքարտուղարների անունները։ Ելիսեյան պալատում ընդգծել են, որ նախագահն ու վարչապետը «կշարունակեն անցկացնել խորհրդակցություններ երկուշաբթի նոր կառավարությունը ձեւավորելու նպատակով»։
Ուրբաթ Մակրոնը նշանակել է նախագահական վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Ժան Քասթեքսին՝ որպես վարչապետ, եւ հանձնարարել նրան ձեւավորել կառավարություն։ Վարչապետի պաշտոնում Քասթեքսը փոխարինել է Էդուար Ֆիլիպին, որն ավելի վաղ հրաժարական էր տվել այդ պաշտոնում երեք տարի աշխատելուց հետո։

French new government led by PM Jean Castex may be formed on July 6, TASS reported referring to the Champs Elysees.
President Emmanuel Macron's administration noted that nearly 20 ministers and their deputies will be appointed in the new cabinet.
The Champs Elysees noted the president and PM continue consultations on forming a new cabinet on Monday.
Jean Castex has been appointed new French PM, AP reported.
Castex coordinated France’s virus reopening strategy.
Macron is reshuffling the government to focus on rebuilding the economy after months of a quarantine imposed amid the COVID-19 pandemic. Many members of the government are expected to be replaced during the reshuffle.
Earlier, Macron said he seeks to open a new chapter before he resigns and now focuses on efforts to rebuild the French economy hit hard by the COVID-19 crisis.