Ելիսեյան պալատի գլխավոր քարտուղար Ալեքսիս Կոլերը երկուշաբթի երեկոյան հայտարարել է Ֆրանսիայի նախարարների նոր կաբինետի կազմը՝ վարչապետ Ժան Կաստեքսի գլխավորությամբ, հայտնում է RFI-ը:
Կառավարությունը նշանակելիս, ավանդույթի համաձայն, պահպանվել է «գենդերային հավասարության» սկզբունքը:
Կարեւոր պաշտոններից մեկը՝ ՆԳ նախարարի պաշտոնը, ստանձնել է Ժերալդ Դարմանենը (բյուջեի նախկին նախարար):
Պաշտպանության նախարար է մնացել Ֆլորանս Պարլին: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կշարունակի ղեկավարել Ժան Իվ Լե Դրիանը: Բրունո Լե Մերը մնացել է էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում:
Կրթության, երիտասարդության եւ սպորտի նախարար է մնացել Ժան Միշել Բլանկերը:
Բարբարա Պոմպիլին նշանակվել է բնապահպանական անցումային շրջանի նախարար:
Վարչապետ Էդուար Ֆիլիպի գլխավորությամբ նախորդ կառավարության հրաժարականը նախագահ Մակրոնն ընդունել էր ուրբաթ օրը, հուլիսի 3-ին: Նոր վարչապետ է նշանակվել կարանտինից երկիրը հանելու կառավարության համակարգող, 55-ամյա Ժան Կաստեքսը։

Генеральный секретарь Елисейского дворца Алексис Колер объявил в понедельник вечером, 6 июля, состав нового кабинета министров Франции во главе с премьер-министром Жаном Кастексом, сообщает RFI
При назначении правительства, по традиции, соблюдался принцип «гендерного равенства».
Один из самых ключевых постов, министра внутренних дел, занял Жеральд Дарманен (экс-министр бюджета).
Министром обороны осталась Флоранс Парли. МИД Франции по-прежнему будет возглавлять Жан-Ив Ле Дриан. Министром экономики остался Брюно Ле Мэр.
Министром образования, молодежи и спорта остался Жан-Мишель Бланкер.
Министром экологического перехода назначена Барбара Помпили.
Предыдущее правительство во главе с премьер-министром Эдуаром Филиппом президент Макрон отправил в отставку в пятницу, 3 июля. Новым премьер-министром был назначен 55-летний правительственный координатор по выходу страны из карантина Жан Кастекс.