Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված հաշմանդամության կարգի տրամադրման խնդիրներին: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Երկրի ղեկավարը կարեւոր է համարել ոլորտում արմատական բարեփոխումների իրականացումը, քանի որ տարիներ շարունակ ոչ արդար որոշումների մասին բազմաթիվ ահազանգեր ու բողոք-նամակներ են ստացվել քաղաքացիներից:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ ոլորտում առկա խնդիրները շտկելու համար վերանայվելու են հաշմանդամության կարգերի սահմանման չափորոշիչները եւ դրանց առնչվող օրենսդրական դաշտը:
Նախագահը հանձնարարական է տվել վերակազմավորելու գործող բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովը՝ ընդգծելով, որ պետք է կառույցից առանձնացնել բողոքարկման գործառույթն իրականացնող փորձաքննական ու վերականգնողական ծրագրերի բաժինը, ինչպես նաեւ բարձրացնել մասնագետների աշխատավարձերը:
Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է լիազոր մարմիններին ուսումնասիրել հաշմանդամության համապատասխան կարգերի տրամադրման համար առկա չափորոշիչները եւ հստակ ժամկետում հանդես գալ նոր առաջարկություններով:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանը, աշխատանքի, սոցիալական եւ բնակարանային հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Республики Арцах 6 июля созвал рабочее совещание, посвященное вопросам предоставления групп инвалидности. Об этом сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
Глава республики подчеркнул важность реализации коренных реформ в этой сфере, так как на протяжении многих лет от граждан поступали многочисленные звонки и жалобы о несправедливых решениях.
Араик Арутюнян подчеркнул, что для решения существующих в сфере проблем будут пересмотрены критерии определения групп инвалидности и имеющее к ним отношение законодательное поле.
Президент поручил реорганизовать действующую комиссию медико-социальной экспертизы, подчеркнув необходимость отделения от этой структуры отдела программ по экспертизам и восстановлению, реализующего функцию апелляции.
Президент республики поручил уполномоченных органам изучить существующие критерии для предоставления соответствующих групп инвалидности и в четко указанные сроки выступить с новыми предложениями.
В совещании приняли участие секретарь Совета безопасности Республики Арцах Самвел Бабаян, министр труда, социальных и жилищных вопросов Арцаха Самвел Аванесян и другие должностные лица.