Արցախի առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն, կորոնավիրուսային վարակի նոր օջախ է հայտնաբերվել Ստեփանակերտում, գրանցվել է 1 նոր դեպք: Կորոնավիրուսով հիվանդ քաղաքացու շփման շրջանակը պարզվում է, թեստավորման նպատակով կոնտակտավորներից նմուշառում է իրականացվում:
Միեւնույն ժամանակ, COVID-19-ի ախտորոշմամբ 2 մարդ հաղթահարել է վարակը եւ լքել մեկուսացման վայրը: Այս պահին մեկուսացված է 82, հիվանդությունը փաստացի հաղթահարում է 25 քաղաքացի:
Քրոնիկ հիվանդություններ եւ երկկողմանի թոքաբորբ ունեցող պացիենտի առողջական վիճակը շարունակում է ծանր մնալ: Երեք հիվանդի առողջական վիճակը միջին ծանրության է:

STEPANAKERT. – According to the information received from the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Ministry of Health, a new source of the coronavirus has been detected in capital city Stepanakert where one new case has been registered, Information Headquarters reported.
The scope of contact of this person is being clarified, and samples are being taken from this person’s contacts—for testing.
The total number of confirmed COVID-19 cases has reached 136 in Artsakh, and two people who were diagnosed with this disease have overcome it and left the isolation site.
At the moment, 82 people are isolated, and 25 people are overcoming the disease.
The patient with chronic diseases and double pneumonia remains in severe condition, whereas three other patients are in moderate condition.