Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի եւ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ այցելել է Հայաստանում բացված «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի արտադրամաս: Վարչապետը շրջայց է կատարել «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ գործարանի բազայի վրա հիմնված «ԱԿ-103 Կալաշնիկով» ինքնաձիգի հավաքման արտադրամասում՝ ծանոթացել արտադրական գործընթացին: Շրջայցին մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ արտադրամասում տարեկան արտադրվելու է 50 հազար միավոր ինքնաձիգ։ Նախատեսված է նաեւ նանո մանրաթելերի, ինչպես նաեւ նանո մանրաթելից տարբեր իրերի արտադրություն։
Մասնավորապես, այստեղ արտադրվելու են օպտիկա-էլեկտրոնային սարքեր, գիշերային ջերմային նշանոցներ: Ամբողջական փորձարկումից հետո կսկսվի արտադրությունը եւ մեկ տարվա ընթացքում կբավարարվի ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պահանջարկը:
Հայաստանում ռուսական հայտնի ինքնաձիգի արտադրության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018 թվականի օգոստոսին՝ «Royalsys Engineering ltd.» ընկերության եւ «Կալաշնիկով» կոնցեռնի միջեւ: Արտադրանքի մի մասը կհամալարի ՀՀ Զինված ուժերը, իսկ մյուսը կարտահանվի:
Վարչապետ Փաշինյանը կարեւորել է մեր երկրում «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի արտադրության հիմնումը եւ այն գնահատել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմարդյունաբերության ոլորտում սերտ համագործակցության արդյունք:
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է նաեւ «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ գործարանի առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ գործարանի կողմից փամփուշտների արտադրությունը Երեւան քաղաքից տեղափոխվում է Կոտայքի մարզում գտնվող արտադրական տարածք։ Տվյալ տարածքները վերանորոգելուց եւ արդիականացված հոսքագծերով համալրելուց հետո, կսկսվի 7,62x39 մմ, 7,62x54 մմ, 12,7 մմ, 9x18 մմ եւ 9x19 մմ տրամաչափերի փամփուշտների արտադրություն, որի արդյունքում նաեւ կավելանան նոր աշխատատեղեր։
ՌԴ «Սպեցմաշինժինիրինգ» ԲԸ-ի հետ կքնվել են մոտ 24 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ պայմանագրեր 7,62x39 մմ, 7,62x54 մմ, 12,7 մմ տրամաչափերի փամփուշտների արտադրության համար ժամանակակից եւ արդիականացված հոսքագծեր ու սարքավորումներ ձեռք բերելու, ինչպես նաեւ խորհրդային արտադրության առկա հոսքագծերը վերանորոգելու վերաբերյալ։
Կոտայքի մարզում գտնվող մասնաճյուղի բազայի հիման վրա նախատեսվում է հիմնել ավտոտեխնիկայի եւ զրահատեխնիկաների վերանորոգման արտադրամասեր։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в сопровождении главы Минобороны Давида Тонояна и министра высокотехнологичной промышленности Акопа Аршакяна 7 июля посетил открытое в республике предприятие по производству автоматов Калашникова.  Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, Пашинян обошел цех по сборке автомата Калашников АК-103, основанного на базе  завода «Нейтрон ГАМ», где ознакомился с производственным процессом. Завод посетил и Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин.
Премьер-министру сообщили о том, что на заводе ежегодно будут производить 50 000 автоматов. Предусмотрено и производство нано-волокон, а также различных изделий из нано-волокон. В частности, здесь будут производиться оптико-электронные приборы, ночные тепловые прицелы. После окончательных испытаний начнется производство и в течение года полностью будет удовлетворен спрос Министерства обороны Армении. Соглашение о производстве известного российского автомата в Армении между компанией «Royalsys Engineering ltd» и концерном «Калашников» было подписано в августе 2018 года. Часть продукции пополнит ВС Армении, а другая будет экспортирована. Пашинян отметил важность создания в нашей стране завода по выпуску автоматов Калашникова и оценил его как результат тесного сотрудничества между Арменией и Россией в военно-промышленной сфере.
Глава Правительства ознакомился также с ближайшими программами завода ЗАО «Нейтрон ГАМ». Было отмечено, что производство патронов ереванским заводом переносится на производственную территорию Котайкской области. После ее ремонта и оснащения модернизированными потоковыми линиями начнется производство патронов калибров 7, 62x39 мм, 7, 62x54 мм, 12,7 мм, 9x18 мм и 9x19 мм, в результате чего  прибавятся и новые рабочие места. С АО РФ «Спецмашижиниринг» заключены договоры на сумму примерно в 24 млн. долларов о приобретении современных и модернизированных поточных линий и оборудования для производства патронов калибров 7,62x39 мм, 7,62x54 мм, 12,7 мм, а также о ремонте существующих поточных линий советского производства. На базе филиала в Котайкской области также планируется основать цех по ремонту автотехники и бронетехники.