NEWS.am–ի խմբագրություն է դիմել քաղաքացի, որի մայրիկին ոստիկաններն այսօր՝ հուլիսի 7–ին տուգանել են՝ բաց տարածքում ակնոցն ուղղելու պահին դիմակը մի փոքր իջեցնելու համար։
«Դիլիջանում մայրս բաց տարածքում քայլելիս է եղել դեպի դեղատուն, ակնոցը քրտնել է շոգից, ցանկացել է հանել ակնոցը, որի ընթացքում դիմակը իջել է քթից ներքեւ։ Ոստիկանները մոտենում են եւ հայտնում, որ արձանագրություն են պատրաստվում կազմել։ Նրան սպառնացել են տեսանկարահանել, այնուհետեւ ասել են, թե տանելու են բաժին»,- պատմեց քաղաքացին։
Քաղաքացու խոսքով՝ արձանագրության մեջ մեջ նշված չէ, թե որքան գումար պետք է իրենք վճարեն։ Այնուամենայնիվ, նա նշեց, որ պատրաստվում են վիճարկել այդ արձանագրությունը։

A citizen contacted the editorial office of Armenian News-NEWS.am and said police officers had fined the citizen’s mother when she lowered her face mask to fix her glasses in an open space in the city today.
“In Dilijan, my mother was walking to a pharmacy. Her glasses became foggy due to her sweating and she wanted to remove her glasses, and her face mask came down from her nose. Police officers approached her and reported that they are preparing to draw up a record. They threatened to videotape her and said they would take her to the police station,” the citizen said.
According to the citizen, the record doesn’t state the amount of money that the citizen’s mother has to pay. In any case, the citizen said the mother is preparing to dispute the record.