Դոնալդ Թրամփի զարմուհին ԱՄՆ նախագահին բնութագրում է որպես «ստախոս նարցիս», որին ձեւավորել է նրա իշխող հայրը, ամերիկյան լրատվամիջոցներում հրապարակված նրա հուշերի հատվածների համաձայն:
Մերի Թրամփի «Չափից շատ եւ երբեք բավարար. ինչպես իմ ընտանիքը ստեղծեց աշխարհի ամենավտանգավոր մարդուն» հուշապատումը կհրատարակվի հաջորդ շաբաթ:
Գրքում նա Թրամփին մեղադրում է «ամբարտավանության եւ կանխամտածված անքաղաքավարության մեջ»:
Նա գրում է, որ Թրամփը զարգացրել է «այլասերված պահվածք» եւ «սուտը կենսակերպ է համարում»։
Նրա խոսքերով՝ Ամերիկայի ապագա առաջնորդը կեղծել է քննությունների արդյունքները, որպեսզի ընդունվի Փենսիլվանիայի համալսարանի հեղինակավոր Wharton բիզնես-դպրոց: Բացի այդ, նա ինչ-որ մեկին վճարել է, որ այդ մեկն իր փոեխարեն հանձնի ընդունելության քննությունը Նյու Յորքի միջին դպրոցում սովորելիս:
Գրքում նա պնդում է, որ Թրամփը իր սոցիոպատ հոր՝ Ֆրեդ Թրամփի արդյունքն է, հայտնում է Washington Post-ը:
Կլինիկական հոգեբան Մերի Թրամփը կարծում է, որ իր հորեղբորը չի հաջողվել զարգացնել մարդկային հույզերը, քանի որ հայրը ստեղծել է վիրավորական եւ տրավմատիկ տնային մթնոլորտ: Ամերիկյան ապագա առաջնորդի համար «սուտը նախեւառաջ ինքնագովազդի միջոց է եղել՝ նախատեսված այն բանի համար, որ այլ մարդկանց համոզի, թե ինքն ավելի լավն է, քան իրականում կա»:
Նախագահի կրտսեր եղբայր Ռոբերտ Թրամփը դիմել է դատարան եւ փորձել արգելափակել գրքի հրատարակումը՝ պնդելով, որ Մերին խախտել է 2001-ին կնքված չհրապարակման պայմանագիրը՝ իր պապի գույքային վեճը լուծելուց հետո: Անցյալ շաբաթ Նյու Յորքի վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել, որ Simon & Schuster հրատարակչությունը կարող է հրատարակել հուշերը՝ հայտարարելով, որ այն «համաձայնագրի կողմ չէ»:
Երեքշաբթի, Սպիտակ տան խոսնակ Քեյլի Մակինանին հուշագրությունը անվանել է «ստերի գիրք», չնայած խոստովանել է, որ ինքը չի կարդացել այն: «Սրանք ծիծաղելի, անհեթեթ մեղադրանքներ են, որոնք բացարձակապես կապ չունեն ճշմարտության հետ»,- ասել է Մակինանին լրագրողներին:
Մերին Թրամփի ավագ եղբոր՝ 1981թ․ ալկոհոլիզմից մահացած Ֆրեդ Թրամփ-կրտսերի դուստրն է: Ֆրեդ Թրամփ-ավագը մահացել է 1999թ.
Նա գրում է, որ իր հորեղբայրը համապատասխանում է նարցիսների բոլոր կլինիկական չափանիշներին, հայտնում է New York Times-ը: «Դոնալդի պաթոլոգիաները այնքան բարդ են, եւ նրա վարքագիծը այնքան հաճախ անբացատրելի է, որ ճշգրիտ եւ համապարփակ ախտորոշման համար հոգեբանական եւ նեյրոֆիզիկական թեսթերի ամբողջական փաթեթ կպահանջվի»,- գրում է նա:

Племянница Дональда Трампа описывает президента США как лживого нарцисса, которого сформировал его властный отец, согласно отрывкам ее мемуаров, опубликованных в американских СМИ.
Мемуары Мэри Трамп «Слишком много и никогда не достаточно: Как моя семья создала самого опасного человека в мире» выйдут на следующей неделе.
В книге она обвиняет Трампа в «высокомерии и преднамеренном невежестве».
Она пишет, что Трамп развил «извращенное поведение» и считал «обман образом жизни», по данным New York Times.
По ее словам, будущий американский лидер подделал результаты экзамена, чтобы поступить в престижную бизнес-школу Wharton Пенсильванского университета. Кроме того, он заплатил кому-то, чтобы этот человек сдал вступительный экзамен во время учебы
в средней школе в Нью-Йорке.
В книге утверждается, что Трамп является продуктом его отца-социопата Фреда Трампа, сообщает газета Washington Post.
Мэри Трмп, клинический психолог, считает, что ее дяде не удалось развить человеческие эмоции, потому что его отец создал оскорбительную и травмирующую домашнюю атмосферу. Для будущего американского лидера «ложь была прежде всего способом самовосхваления, предназначенным для убеждения других людей в том, что он лучше, чем он есть на самом деле».
Младший брат президента Роберт Трамп обратился в суд, чтобы попытаться заблокировать публикацию книги, утверждая, что Мэри нарушила соглашение о неразглашении, подписанное в 2001 году после урегулирования спора по имуществу ее дедушки. На прошлой неделе апелляционный суд Нью-Йорка постановил, что издательство Simon & Schuster может опубликовать мемуары, заявив, что оно «не является стороной соглашения».
Во вторник официальный представитель Белого дома Кейли Макинани назвала мемуары «книгой лжи», хотя и призналась, что не читала их. «Это нелепые, абсурдные обвинения, которые не имеют абсолютно никакого отношения к истине», - сказала Макинани журналистам.
Мэри - дочь Фреда Трампа-младшего, старшего брата Трампа, который умер в 1981 году от осложнений, связанных с алкоголизмом. Фред Трамп-старший умер в 1999 году.
Она пишет, что ее дядя отвечает всем клиническим критериям нарциссов, сообщает New York Times. «Патологии Дональда настолько сложны, а его поведение так часто необъяснимо, что для постановки точного и всестороннего диагноза потребуется полный набор психологических и нейрофизических тестов», - пишет она.