Հուլիսի 7- ին տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի առցանց քննարկումը: Այս առնչությամբ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Այս ձեւաչափը նոր էր, ադրբեջանական պատվիրակների մեղադրանքները՝ հին: Ազայ Գյուլիեւը խոսել է Արցախի ընտրությունների անցկացումից, երդմնակալությանը Հայաստանի վարչապետի ներկայությունից, մեղադրել հայերին խաղաղությունը խաթարելու համար: Հայկական արձագանքը հիշեցում է. դրանք ժողովրդավարական ընտրություններ էին, այն անհասկանալի է 2003-ից նույն նախագահն ունեցող երկրին, որտեղ իշխանությունը փոխանցվում է ժառանգաբար:
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ 1994-ի հրադադարի համաձայնագիրը դեռ գործում է եւ չունի ժամանակային սահմանափակում, եւ Հայաստանն ու Արցախը հավատարիմ են դրան: Մենք հետեւողականորեն դատապարտում ենք ուժի կիրառումը եւ աշխատում ենք խաղաղության միջավայրի ձեւավորման վրա, բայց, ցավոք, մեկ կողմի՝ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու տարածքային պահանջները անհնար են դարձնում հակամարտության կարգավորումը: Ցավոք, ոչ համանախագահների, ոչ միջազգային հանրության հայտարարությունները չեն զսպում Ադրբեջանին: Հետեւաբար, մենք կարեւորում ենք մշտադիտարկման իրականացումը. այն չպետք է դադարեցվի, հատկապես համավարակի օրերին»,- ասել է ՀՀ ԱԺ ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Մեր պատվիրակը հիշեցրել է. պարոն Գյուլիեւը բազմիցս հերքել է անգամ Արցախի ժողովրդի գոյության փաստը: Եթե իսկապես խաղաղ կարգավորում եք ուզում. պատրա՞ստ եք նույն հայտարարությունն անել, ինչ վարչապետ Փաշինյանն է արել. այն է ՝ լուծումը պետք է ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
«Երբ պարոն Գյուլիեւը խոսում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների մասին եւ ասում, որ ինքը չի հասկանում, թե դա ինչ է նշանակում, կարծում եմ պատճառն ընդհանրապես մարդու իրավունքներ երեւույթը չհասկանալու մեջ է: Ադրբեջանում մարդու իրավունքների բացակայությունն արտացոլվում է նույնիսկ պարոն Գյուլիեւի խոսքերում: Երբ խոսում եք ժողովրդավարությունից, կցանկանայի ասել, որ Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, եւ եթե մեկը, լինի գործարար թե պաշտոնյա, որեւէ հանցանք է գործում, պետք է պատասխան տա դրա համար: Դա մի բան է, որ անհասկանալի է ձեզ համար, պարոն Գյուլիեւ: Հիմա եկեք նայենք Ադրբեջանին:
Գործող նախագահը նախագահ է 2003-ից՝ 17 տարի: Նա նախագահությունը հորից է ժառանգել: Սա ժողովրդավարություն չէ: Սա ժառանագականությունն է, սա նեպոտիզմ է, ընտանեկան բռնապետություն, սակայն ոչ երբեւէ ժողովրդավարություն: Դրա համար հայաստանյան ժողովրդավարությունը չեք հասկանում, խնդիրը ոչ թե մերն է, այլ ձերը, պարոն Գյուլիեւ»,- ասել է Կոնջորյանը:

The online discussion of the OSCE Parliamentary Assembly (PA) took place on Tuesday.
The respective statement issued by the office of Hayk Konjoryan—head of the Republic of Armenia National Assembly (RA NA) delegation to the OSCE PA reads as follows: "This format was new, the accusations of the Azerbaijani delegates—old. Azay Guliyev spoke about the holding of the Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] elections, Prime Minister of Armenia’s attendance to the inauguration [of the new President of Artsakh], accused the Armenians of disturbing the peace. The Armenian response is a reminder: They were democratic elections, it is incomprehensible to a country [Azerbaijan] with the same president since 2003, where power is transferred by inheritance.”
"I would like to remind that the 1994 ceasefire agreement is still in force and has no time limit, and Armenia and Artsakh are committed to it. We consistently condemn the use of force, and we work for the establishment of a peaceful environment, but, unfortunately, the militant rhetoric and territorial claims by one party—Azerbaijan—make it impossible to resolve the conflict. Unfortunately, neither the statements of the [OSCE Minsk Group] Co-Chairs nor of the international community restrain Azerbaijan. Therefore, we attach importance to the implementation of monitoring; it should not be stopped, especially during the days of the pandemic,” said Hayk Konjoryan, head of the RA NA OSCE PA delegation.
Our delegate reminded: Mr. Guliyev has repeatedly denied even the existence of the people of Artsakh. If you really want a peaceful settlement, are you ready to make the same statement that [Armenia’s] Prime Minister Pashinyan made? That is, the solution [to the Karabakh conflict] must be acceptable to the peoples of Artsakh, Armenia, and Azerbaijan.
"When Mr. Guliyev talks about the rights of the people of Artsakh and says that he does not understand what it means, I think the reason is in not understanding the human rights phenomenon at all. The lack of human rights in Azerbaijan is reflected even in Mr. Guliyev's words. When you talk about democracy, I would like to say that Armenia is a democratic country, and if someone—whether a businessman or an official—commits a crime, he must be held accountable for it. This is something that is incomprehensible to you, Mr. Guliyev.
Now let's look at Azerbaijan. The incumbent president has been president since 2003—for 17 years. He inherited the presidency from his father. This is not democracy, this is heredity, this is nepotism, family dictatorship, but never democracy. That's why you don't understand the democracy of Armenia; the problem is not ours, but yours, Mr. Guliyev," Konjoryan said.