Քրեական դատավարության օրենսդրության շրջանակներում Հայաստանի կառավարությունն առաջարկում է նախատեսել ծանր հիվանդության հիմքով կալանքից ազատելու հնարավորությունը: Այս մասին հուլիսի 8-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ եւ վերջին ընթերցմամբ քննարկմանն ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագծում որոշ փոփոխություններ են կատարվել: Գալյանը, մասնավորապես, հայտնեց, որ այդ փոփոխությունները զուտ տեխնիկական բնույթ են կրել: Ընդ որում, պատգամավորներից գրավոր առաջարկներ չեն ստացվել:
Նախագիծը վերահսկող դատախազի կողմից միջնորդությունն անմիջապես դիտարկելու եւ որոշում կայացնելու հնարավորություն է նախատեսում դրա բավարարման կամ մերժման վերաբերյալ՝ միաժամանակ միջնորդությունը դատարանում բողոքարկելու հնարավություն նախատեսելով, եթե այն մերժվի վերահսկող դատախազի կողմից: Սահմանվել են նաեւ մի շարք այլ դրույթներ:
Փոխնախարարի խոսքով՝ նախագծի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ 2020 թվականի հունվարին քրեակատարողական հիմնարկներում գրանցվել է 3 մահվան դեպք, որից 2-ը՝ ծանր հիվանդության պատճառով:

During a discussion on the bill on making amendments to the Criminal Procedure Code in the second and final reading held as part of the special session of the National Assembly of Armenia today, Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan said the Armenian government is proposing, within the scope of the legislation on criminal procedure, to envisage the possibility of release from custody on the ground of severe illness.
The deputy minister stated that certain changes were made in the bill after the first reading and particularly informed that they were merely technical changes.
The bill provides an opportunity for a supervising prosecutor to consider the motion and make a decision to uphold or reject the motion immediately, as well as envisages the possibility of appealing the motion to court, if it is rejected by the overseeing prosecutor.
According to the deputy minister, the need for the bill is also due to the fact that three deaths were recorded at penitentiary institutions in January 2020, two of which were due to severe illnesses.