Քրեական դատավարության օրենսդրության շրջանակներում Հայաստանի կառավարությունն առաջարկում է նախատեսել ծանր հիվանդության հիմքով կալանքից ազատելու հնարավորությունը: Այս մասին հուլիսի 8-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ եւ վերջին ընթերցմամբ քննարկմանն ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագծում որոշ փոփոխություններ են կատարվել: Գալյանը, մասնավորապես, հայտնեց, որ այդ փոփոխությունները զուտ տեխնիկական բնույթ են կրել: Ընդ որում, պատգամավորներից գրավոր առաջարկներ չեն ստացվել:
Նախագիծը վերահսկող դատախազի կողմից միջնորդությունն անմիջապես դիտարկելու եւ որոշում կայացնելու հնարավորություն է նախատեսում դրա բավարարման կամ մերժման վերաբերյալ՝ միաժամանակ միջնորդությունը դատարանում բողոքարկելու հնարավություն նախատեսելով, եթե այն մերժվի վերահսկող դատախազի կողմից: Սահմանվել են նաեւ մի շարք այլ դրույթներ:
Փոխնախարարի խոսքով՝ նախագծի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ 2020 թվականի հունվարին քրեակատարողական հիմնարկներում գրանցվել է 3 մահվան դեպք, որից 2-ը՝ ծանր հիվանդության պատճառով:

Правительство Армении в рамках уголовно-процессуального законодательства предлагает предусматривать возможность освобождения от тюремного заключения на основании тяжелого заболевания. Об этом на внеочередной сессии Национального Собрания в ходе обсуждения во втором и окончательном чтении законопроекта о внесении дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс заявила 8 июля заместитель министра юстиции Армении Србуи Галян.
Замминистра отметила, что после первого чтения в законопроект были внесены некоторые изменения. Галян, в частности, сообщила, что эти изменения носили чисто технический характер. При этом от депутатов письменных предложений не поступало.
Проектом предусматривается закрепить возможность незамедлительного рассмотрения ходатайства контролирующим прокурором и принятия решения о его удовлетворении или отклонении, одновременно предусматривая возможность обжалования ходатайства в судебном порядке в случае его отклонения контролирующим прокурором. Также были установлены и некоторые другие положения.
По словам замминистра, необходимость проекта обусловлена также тем обстоятельством, что в январе 2020 года в уголовно-исполнительных учреждениях уже зафиксировано 3 случая смерти, из которых 2 – вследствие тяжелой болезни.