Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն նշանակվելուց տասը օր անց Արգիշտի Քյարամյանն իր սանիկին ԱԱԾ-ում պաշտոնի է նշանակել:
Tert.am-ի տեղեկություններով՝ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի բաժնի պետի պաշտոնին նշանակվել է Արթուր Նահապետյանը, ում հարսանիքի քավորն է եղել Արգիշտի Քյարամյանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ սա Արգիշտի Քյարամյանի միակ խնդրահարույց նշանակումը չէ, որը ներքին դժգոհությունների առիթ է տվել:
Նշենք, որ Արթուր Նահապետյանը Պետական վերահսկողության ծառայությունում էր նշանակվել սոցիալական ոլորտի վերահսկողության վարչության պետ Արգիշտի Քյարամյանի օրոք:
Մինչ այդ եղել է ՔԿ քննիչ եւ Շիրակում՝ դատախազ, ինչպես նաեւ ՊԵԿ հետաքննության վարչության թիվ 1 բաժնի պետ:

Argishti Kyaramyan appointed the best man at his wedding to a position ten days after he was appointed Director of the National Security Service of Armenia.
According to Tert.am newspaper, Artur Nahapetyan, who was Kyaramyan’s best man at his wedding, has been appointed to the position of Head of the Investigation Department of the National Security Service.
According to the source, this isn’t the only problematic appointment that Kyaramyan has made that has sparked complaints from employees of the Service.
Nahapetyan was appointed Head of the Social Sector Supervision Department when Kyaramyan was head of the State Supervision Service. Before that, Nahapetyan was an investigator of the Investigative Committee and a prosecutor in Armenia’s Shirak Province, as well as head of the First Division of the Inquest Department of the State Revenue Committee.