Սերբիայի իշխանությունները կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում պարետային ժամ չեն հայտարարի բուռն բողոքի ակցիաներից հետո, որի հետեւանքով տասնյակ մարդիկ էին տուժել: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Աննա Բրնեբիչը, փոխանցում է Reuters-ը:
Փոխարենը կառավարական ճգնաժամային խումբը որոշում է կայացրել արգելել ավելի քան 10 հոգու մասնակցությամբ հանրահավաքները՝ վարակի տարածումը դադարեցնելու համար: Խումբը նաեւ հայտարարել է, որ կսահմանափակի փակ ռեստորանների եւ սրճարանների աշխատանքային ժամերը մինչեւ 21:00:
Այս շաբաթվա սկզբին նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հայտարարությունը կարանտինի եւ պարետային ժամերի ներդրման անհրաժեշտության մասին բուռն բողոքի ցույցերի պատճառ էին դարձել Բելգրադում եւ մի շարք այլ քաղաքներում:

Власти Сербии не будут вводить комендантский час в рамках борьбы с коронавирусом после бурных акций протестов, в результате которых пострадали десятки человек. Об этом заявила премьер-министр Ана Брнэбич, передает Reuters.
Вместо этого правительственная кризисная группа решила запретить публичные собрания более 10 человек, чтобы остановить заражение. Группа также заявила, что ограничит рабочее время закрытых ресторанов и кафе до 21:00.
Ранее на этой неделе заявление президента Александра Вучича о необходимости введения карантина и комендантского часа в выходные дни вызвало бурные протесты в Белграде и некоторых других городах.