Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանն անդրադարձել է Սուրբ Սոֆիան պաշտոնապես մզկիթի վերածելու հայտարարությանը։
Կարո Փայլանը Twitter–ի իր էջում գրել է. «Սուրբ Սուֆիան մզկիթի վերածելով՝ եվրոպայում ապրող մուսուլմանների եւ Թուրքիայում ապրող քրիստոնյաների կյանքն ավելի դժվարացավ։
Սուրբ Սոֆիան քրիստոնյաների ու մուսուլմանների միջեւ լարվածությունը թույլացնող տաճար էր, ափսոս»։
Նշենք, որ Էրդողանը հրահանգել էր միջոցներ ձեռնարկել Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածելու համար, եւ արդեն հուլիսի 10–ին Թուրքիայի բարձրագույն դատարանը չեղյալ հայտարարեց Թուրքիայի նախարարների խորհրդի 1934 թվի որոշումը, որով Սուրբ Սոֆիան թանգարանի էր վերածվում։
Հիշեցնենք, որ Բյուզանդիայի Կոստանդին կայսեր կողմից 4–րդ դարում հիմնադրված եւ ուղղափառների ամենահայտնի տաճարի համբավը կրող Սուրբ Սոֆիան Կոստանդնուպոլսի գրավումից հետո 16-րդ դարում վերածվել էր մզկիթի, իսկ արդեն Թուրքիայի հանրապետության հիմնադրումից հետո 1934 թվականին այն նախարարների խորհրդի որոշումով դարձել էր թանգարան։

Собор Святой Софии был храмом, ослабляющим напряженность между христианами и мусульманами. Об этом написал на своей странице в Twitter депутат-армянин парламента Турции.
«Превращение собора Святой Софии в мечеть еще более осложнило жизнь мусульман, проживающих в Европе, и христиан, живущих в Турции. Собор Святой Софии был храмом, ослабляющим напряженность между христианами и мусульманами, жаль», - отметил Пайлян.
Отметим, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал распоряжение по превращению христианского собора Святой Софии в Стамбуле в мечеть. Высший суд Турции 10 июля аннулировал решение Совета министров страны от 1934 года о превращении собора Святой Софии в музей.
Напомним, что собор Святой Софии, построенный в 537 году, считается вершиной византийской архитектуры. С падением Византийской империи и ее завоеванием Османской империей в 1453 году храм был превращен в мечеть, а в 1934 году - в музей.