Ես մեծ պլաններ ունեմ եւ Ուկրաինայի, եւ Վրաստանի հետ կապված, գրել է Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Բարեփոխումների գործադիր կոմիտեի ղեկավար Միխայիլ Սաակաշվիլին Facebook սոցիալական ցանցում, փոխանցում է Georgia-Online-ը:
«Այս աշնանը ես վճռորոշ նետման են պատրաստվում Վրաստանում: Մենք վերջ կտանք իմ հայրենիք Վրաստանի նվաստացմանը եւ իմ ժողովրդի ոչնչացմանը Ռուսաստանի դրածո, օլիգարխ Իվանիշվիլիի կողմից, եւ վրացական պետականությունը կվերադարձնենք զարգացման արագ ուղու վրա, նույնիսկ եթե ես անձամբ ստիպված լինեմ ամենաբարձր գինը վճարել: Այո, ես պայքարում եմ ինչպես Ուկրաինայում, այնպես էլ Վրաստանում: Այո, ես բարձրաստիճան պաշտոնի չեմ հավակնում, բայց հաստատ գիտեմ, որ ես տարածաշրջանային առաջնորդ եմ եւ շատերի համար կապված են բարելավման եւ բարեփոխումների հույսի հետ, եւ ես հուսախաբ չեմ անի այդ մարդկանց՝ ինչ էլ որ պատահի եւ ինչ էլ որ դա ինձ արժենա», - գրել է Սաակաշվիլին:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան հայտարարել էր, որ Սաակաշվիլիի շուրջ ստեղծված իրավիճակը ցավալի է, քանի որ «Ուկրաինայի քաղաքացին, ով օժտված չէ պետության դիրքորոշումը ներկայացնելու իրավունքներով եւ լիազորություններով, ակտիվորեն մեկնաբանում է իրավիճակը Վրաստանում է ընտրությունների նախօրեին»:
«Նրա յուրաքանչյուր հայտարարություն ավարտվում է նրանով, որ Ուկրաինայի դեսպանը կանչվում է Վրաստանի արտգործնախարարություն, եւ նրան դժգոհություն են հայտնում պարոն Սաակաշվիլիի հայտարարությունների կապակցությամբ: Ինչու՞մ է անհավասարակշռությունը. անհատը խոսում է, իսկ պետությունը դրա համար, կներեք, պատասխան է տալիս»,- ասել էր նա:

У меня большие планы и по Украине, и по Грузии, – написал в социальной сети Facebook экс-президент Грузии, глава Исполнительного комитета реформ Украины Михаил Саакашвили, передает Грузия-онлайн.
«Этой осенью я готовлюсь к решающему рывку в Грузии. Мы закончим унижение моей Родины Грузии и уничтожение моего народа ставленником России, олигархом Иванишвили, и вернём грузинскую государственность на быстрые рельсы развития, даже если мне лично придётся заплатить за это самую высокую цену. Да, я сражаюсь и в Украине, и в Грузии. Да, я не претендую на высокие должности ни в какой стране, но я точно знаю, что являюсь региональным лидером и для многих связан с надеждой на улучшения и реформы, и этих людей я не подведу чтобы не случилось и чего бы мне это не стоило», - говорит Саакашвили.
Ранее глава МИД Украины Дмитрий Кулеба заявил, что ситуация вокруг Саакашвили вызывает сожаление, поскольку «гражданин Украины, который не наделен правами и полномочиями представлять позицию государства, активно комментирует ситуацию в Грузии накануне выборов».
«Каждое его заявление заканчивается тем, что украинского посла вызывают в МИД Грузии и выражают ему там свое недовольство заявлениями господина Саакашвили. Дисбаланс в чем: частное лицо выступает, а государство за это, извините, отгребает», – отметил глава МИД.