Ես մեծ պլաններ ունեմ եւ Ուկրաինայի, եւ Վրաստանի հետ կապված, գրել է Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Բարեփոխումների գործադիր կոմիտեի ղեկավար Միխայիլ Սաակաշվիլին Facebook սոցիալական ցանցում, փոխանցում է Georgia-Online-ը:
«Այս աշնանը ես վճռորոշ նետման են պատրաստվում Վրաստանում: Մենք վերջ կտանք իմ հայրենիք Վրաստանի նվաստացմանը եւ իմ ժողովրդի ոչնչացմանը Ռուսաստանի դրածո, օլիգարխ Իվանիշվիլիի կողմից, եւ վրացական պետականությունը կվերադարձնենք զարգացման արագ ուղու վրա, նույնիսկ եթե ես անձամբ ստիպված լինեմ ամենաբարձր գինը վճարել: Այո, ես պայքարում եմ ինչպես Ուկրաինայում, այնպես էլ Վրաստանում: Այո, ես բարձրաստիճան պաշտոնի չեմ հավակնում, բայց հաստատ գիտեմ, որ ես տարածաշրջանային առաջնորդ եմ եւ շատերի համար կապված են բարելավման եւ բարեփոխումների հույսի հետ, եւ ես հուսախաբ չեմ անի այդ մարդկանց՝ ինչ էլ որ պատահի եւ ինչ էլ որ դա ինձ արժենա», - գրել է Սաակաշվիլին:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան հայտարարել էր, որ Սաակաշվիլիի շուրջ ստեղծված իրավիճակը ցավալի է, քանի որ «Ուկրաինայի քաղաքացին, ով օժտված չէ պետության դիրքորոշումը ներկայացնելու իրավունքներով եւ լիազորություններով, ակտիվորեն մեկնաբանում է իրավիճակը Վրաստանում է ընտրությունների նախօրեին»:
«Նրա յուրաքանչյուր հայտարարություն ավարտվում է նրանով, որ Ուկրաինայի դեսպանը կանչվում է Վրաստանի արտգործնախարարություն, եւ նրան դժգոհություն են հայտնում պարոն Սաակաշվիլիի հայտարարությունների կապակցությամբ: Ինչու՞մ է անհավասարակշռությունը. անհատը խոսում է, իսկ պետությունը դրա համար, կներեք, պատասխան է տալիս»,- ասել էր նա:

Former President of Georgia, chairman of the Executive Committee on Reforms of Ukraine Mikheil Saakashvili took to his Facebook to state that he has big plans with Ukraine and Georgia in the fall, Georgia-Online reports.
“I will take crucial actions in Georgia in the fall. We will put an end to the humiliation of my homeland Georgia and the annihilation of my people by oligarch Ivanishvili, and we will put Georgian statehood back on the track for development, even if I have to pay a high price for that. Yes, I’m fighting in both Ukraine and Georgia. Yes, I’m not contending for a top position, but I know for a fact that I am a leader in the region and many people expect for improvement and reforms from me, and I won’t deceive those people, no matter what happens and what it costs,” Saakashvili wrote.
As reported earlier, Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba had declared that that the situation surrounding Saakashvili is painful since “a citizen of Ukraine who isn’t bestowed with the rights and powers to express the position of the state is actively interpreting the situation in Georgia ahead of the elections”.