Չինաստանի իշխանությունները չեն վախենում միակողմանի պատժամիջոցներից, որոնք Վաշինգտոնը կարող է կիրառել Պեկինի դեմ՝ Հարավչինական ծովի խնդրի հարցով երկու պետությունների միջեւ աճող կոնֆլիկտի ֆոնին։ Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունյինը:
«Հուսով ենք, որ Միացյալ Նահանգները կդադարեն շարժվել սխալ ուղղությամբ,- ընդգծել է նա հերթական ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին:- Ամերիկյան կողմը պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը, իսկ ինչ վերաբերում է Չինաստանին, ապա մենք չենք վախենում նրանց պատժամիջոցներից»:
Դիվանագետի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն շարունակում է «դատարկ հեգեմոնական պահվածք» ցուցաբերել, մինչդեռ նրանք պետք է կառուցողական ջանքեր գործադրեն Հարավչինական ծովում խաղաղություն ապահովելու համար: «Անհրաժեշտ է փոխշահավետ փոխգործակցության հասնել, բոլորն էլ դա են ցանկանում»,- հավելել է Հուա Չունյինը։
Ինչպես երեքշաբթի առցանց սեմինարի ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Արեւելյան Ասիայի եւ Խաղաղ օվկիանոսի հարցերով օգնական Դեյվիդ Սթիլուելը, Վաշինգտոնը չի բացառում Պեկինի դեմ նոր պատժամիջոցների հնարավորությունը Հարավչինական ծովում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված: Նրա կարծիքով՝ նման քաղաքականությունը հակամարտության սրացման չի հանգեցնի տարածաշրջանում։
Չինաստանը վեճերի մեջ է մի շարք երկրների հետ Հարավչինական ծովում կղզիների տարածքային պատկանելիության հետ կապված, որոնց առափնյա ծանծաղուտներում նավթի եւ գազի զգալի պաշարներ են հայտնաբերվել: Արեւմտյան փորձագետներից ոմանք կարծում են, որ Պեկինը փորձում է վերահսկողություն հաստատել Մալաքկայի նեղուցին հարող ջրերի նկատմամբ, որի միջով անցնում է երկրի արտաքին առեւտրի շուրջ 60 տոկոսը եւ ՉԺՀ-ի կողմից ներմուծվող ածխաջրածինների ծավալի մոտ 80 տոկոսը:

Китайские власти не боятся односторонних санкций, которые Вашингтон может применить в отношении Пекина на фоне возрастающих трений двух государств по вопросу Южно-Китайского моря. Об этом заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин.
«Мы надеемся, что США прекратят движение в неверном направлении, - подчеркнула она на регулярном брифинге, отвечая на вопрос ТАСС. - Американская сторона должна пересмотреть свою позицию, что касается Китая, мы не боимся их санкций».
По словам дипломата, Соединенные Штаты продолжают «демонстрировать пустые гегемонистские замашки», в то время когда им следует приложить конструктивные усилия для обеспечения мира в Южно-Китайском море. «Необходимо взаимодействовать на взаимовыгодной основе, этого хотят все», - добавила Хуа Чуньин.
Как сообщил во вторник на интернет-семинаре помощник госсекретаря США по делам Восточной Азии и Тихого океана Дэвид Стилуэлл, Вашингтон не исключает возможности применения новых санкций в отношении Пекина из-за ситуации в Южно-Китайском море. По его мнению, такая политика не приведет к нагнетанию конфликта в регионе.
Китай ведет споры с несколькими странами о территориальной принадлежности многих островов в ЮКМ, на шельфе которых обнаружены значительные запасы нефти и газа. Некоторые западные эксперты считают, что Пекин пытается установить контроль над акваториями, прилегающими к Малаккскому проливу, через который проходит около 60% внешнего товаропотока страны и примерно 80% объемов углеводородов, импортируемых КНР.