Ադրբեջանը կորուստներ ունի, որոնց մասին կհայտարարվի: Այս մասին BBC- ի ադրբեջանական ծառայությանը հայտարարել է պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Վագիֆ Դարգալին՝ հավելելով, որ զոհերի մասին տեղեկատվությունը կհրապարակվի առաջիկայում:
Հիշեցնենք, որ վաղ առավոտյան՝ ժամը 03.40-ին, առաջնագծում գտնվող հայ զինծառայողները նկատել էին հակառակորդի առաջխաղացումը, եւ, անցնելով շրջանաձեւ պաշտպանությանը, կանխել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձը: Ինտենսիվ մարտի ընթացքում հակառակորդը կորուստներ է ունեցել եւ հետ է մղվել։ Ադրբեջանի Զինված ուժերն արդեն ժամը 05:20-ին Դ-30 հաուբիցի կիրառմամբ անցել էր Տավուշի մարզի Այգեպար եւ Մովսես գյուղերի հրետանային գնդակոծմանը: Սա հրադադարի առաջին խոշոր խախտումն է, որը հաստատվել էր հուլիսի 15-ի կեսգիշերից հետո:

Azerbaijan has losses, the information will be provided later, Defense Ministry spokesman Vagif Dargali told the BBC.
Armenian defense ministry spokeswoman Shushan Stepanyan took to her Facebook Thursday morning to share an update on the situation at the Armenia-Azerbaijan border.
According to her, 'around 03:40 at night, positions of the RA Armed Forces noticed enemy movement. Switching to all-around defense Armenian units prevented the enemy's attempt of infiltration.' She added that 'after a hot battle, the enemy was thwarted back suffering losses.'
"Afterwards, at 05:20 the Azerbaijani units started shelling the villages of Aygepar, Movses, using mortars and a D-30 howitzer." "This is the first serious violation of the fragile ceasefire established yesterday at 00:15."
As Armenian PM Nikol Pashinyan noted, "the situation is completely under control."
"There are no casualties on our side: neither among the military nor among the civilian population," the PM, in turn, noted.