Հայկական ԶՈւ վերահսկողության տակ էլի կան տարածքներ, որտեղ կան ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների դիակներ: Այս մասին այսօր` հուլիսի 16-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Իջեւանում լրատվական ճգնաժամային կենտրոնի պատասխանատու Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Օրվա ընթացքում հայկական ԶՈւ-ն թույլ է տվել ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներին նախորդ գիշերը իրենց ունեցած կորուստներից մնացած դիակները դուրս հանել տարածքից, եւ մի հետաքրքիր բան պիտի ասեմ, որ սա միակ տարածքը չէր, այդպիսի տարածքներ էլի կան, որտեղ կան ադրբեջանական զինված ուժերի  զինծառայողների դիակներ: Ադրբեջանական մամուլը այս մասով կեղծիքներ տարածեց  եւ այստեղ առաջացել  է զավեշտալի հակասություն: Եթե այդ դիակներն իրենց տարածքում էին, ապա ինչու էին մնացել այդքան ժամանակ, կամ եթե իրենց տարածքում էին, ապա ոնց էին մեր վերահսկողության տակ, եւ ինչու էին թույլատրություն կամ կրակի դադարեցում խնդրում, որեսզի այդ դիակները հանվեն: Հետեւությունները թողնում եմ բոլորին»,- ասաց նա:
Նա հավելեց, որ այսօր Ադրբեջանական զինված ուժերը Բերդի հատվածում կիրառել են մարտական  ԱԹՍ-եր, հարվածներից մեկով վիրավորում է ստացել քաղաքացիական բնակիչ, որից հետո օգնության են հասել ԱԻՆ աշխատակիցները, ևս մեկ հարված հասցվել է  ԱԻՆ-ի մեքենային, բարեբախտաբար, աշխատակիցները չեն տուժել, այլ տուժածներ չկան:

There are more territories under the control of the Armed Forces of Armenia in which there are bodies of servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan. This is what ex-spokesperson of the Ministry of Defense of Armenia Artsrun Hovhannisyan told reporters today.
“During the day, the Armenian Armed Forces allowed representatives of the Azerbaijani Armed Forces to evacuate the bodies left after their losses last night, and interestingly, this wasn’t the only territory in which there are bodies of servicemen of the Azerbaijani Armed Forces. In regard to this, the Azerbaijani presses disseminated false news about this, and there was a ridiculous discrepancy. If those bodies were in their territory, why were they left there so long? If they were in their territory, how was it that they were under our control? Why were they asking for permission or ceasefire to evacuate those bodies? I leave it up to everyone to draw conclusions,” he said.
Hovhannisyan added that today the Azerbaijani Armed Forces used unmanned combat aerial vehicles, a civilian was wounded by one of the strikes, after which employees of the Ministry of Emergency Situations of Armenia came to help, and there was another strike against the car of the ministry, and fortunately, the employees weren’t wounded, and there are no other victims.